Google'ın Çatı Firması 12 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Google'ı çatısı altında bulunduran Alphabet'in 12 bin elemanını işten çıkaracağı açıklandı. Bu, Google'ın toplam işgücünün yüzde 6'sına denk geliyor. Son haftalarda Silikon Vadisi'nde birçok şirketin çok sayıda elemanının işine son vermesi, teknoloji firmalarının karşılaştığı zorlukları yansıtıyor

Google'ın Çatı Firması 12 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Amerikan teknoloji devi Google'ı çatısı altında bulunduran Alphabet şirketinin, 12 bin elemanını işten çıkaracağı açıklandı. Bu sayı, Google'ın toplam işgücünün yüzde 6'sına denk geliyor. Son haftalarda Silikon Vadisi'nde birçok şirketin çok sayıda elemanının işine son vermesi, teknoloji firmalarının karşı karşıya oldukları zorlukları yansıtıyor.

Piyasaların açılışından önce hisseleri yüzde 3 oranında değer kazanan Alphabet, teknoloji sektörünün en tepesindeki yerinin tehdit altında olduğu bu dönemde 12 bin elemanını işten çıkaracağını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

Microsoft 10 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Alphabet, yıllar boyunca Google, YouTube ve milyarlarca kullanıcıya ulaşan diğer ürünlerini tasarlamak için teknoloji dünyasının en yeteneklilerini bünyesinde toplamıştı. Şirket, şimdiyse, üretici yapay zeka olarak bilinen ve yapay zekayla içerik üretmeye odaklanan yeni bir alanda Microsoft ile rekabet içinde bulunuyor.

Google'ın 12 bin elemanının işine son vereceği haberi, Microsoft'un 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Küresel çapta 1 buçuk milyon kişiyi istihdam eden online perakende devi Amazon da 18 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Sosyal medya platformu Facebook'un çatı firması Meta ise işgücünün yüzde 13'üne denk gelen 11 bin elemanın işine son verileceğini bildirmişti. Müşteri iletişimi yazılımları geliştiren Salesforce ise işgücünün yüzde 10'u olan 8 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Elon Musk da Twitter'da dizginleri eline aldıktan sonra şirketin işgücünde kesintiye gitmişti.

Alphabet CEO'su Sundar Pichai
Alphabet CEO'su Sundar Pichai

Alphabet CEO'su Sundar Pichai, şirket çalışanlarına gönderdiği mektupta, ürünleri, çalışanları ve öncelikleri değerlendirdiklerini, bu değerlendirme sonunda farklı coğrafya ve teknoloji alanlarında işten çıkarmalara gidileceğini bildirdi. Pichai, şirketin hızla büyüdüğünü, ancak şimdi "farklı bir ekonomik gerçeklikle" karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Pichai, "Bu değişikliklerin Google çalışanlarının hayatlarını etkileyeceği gerçeği beni üzüyor, bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstleniyorum" ifadelerini kullandı.
"Son iki yıldır ciddi büyüme dönemleri yaşadık. Bu büyümeye yanıt vermek ve körüklemek için bugün karşı karşıya olduğumuzdan farklı bir ekonomik gerçekliğe göre şirkete eleman aldık" diyen Pichai, işten çıkarılacak elemanların "farklı alan, işlev, seviye ve bölgelerde" olduğunu söyledi.

Geçen yılın sonunda resmi makamlara verilen bilgilere göre Alphabet, yaklaşık 187 bin kişiye istihdam sağlıyor.
Yaklaşık 25 yıl önce kurulan Google'ın "zor ekonomik döngülerden geçmek durumunda olduğunu" kaydeden CEO Pichai, "Bunlar, odağımızı keskinleştirmek, maliyet tabanımızı yeniden tasarlamak, eleman ve sermayemizi en yüksek önceliklere yönlendirmek için gereken önemli anlar" ifadelerini kullandı.

Alphabet'in işgücü kayıpları en çok işe alımlar ve kurumsal fonksiyonlarla ilgili birimlerle bazı mühendislik ve ürün ekiplerini etkileyecek.

Küresel çapta olacak işten çıkarmalar, Amerika'daki çalışanlar açısından hemen etkili olacak.

CEO Pichai'nin çalışanlara yaptığı açıklamaya göre Alphabet, işten çıkarılacak elemanları bu durumdan haberdar etti. Ancak yerel istihdam yasaları ve diğer uygulamalar nedeniyle yabancı ülkelerdeki Google çalışanları için sürecin daha uzun süreceği kaydedildi.

Google'ın geniş kapsamlı işten çıkarma kararı, ekonomide ve teknoloji sektöründeki gidişatta belirsizliğin hakim olduğu döneme denk geldi.

Pichai, "Misyonumuzun gücü, ürün ve hizmetlerimizin değeri ve yapay zekaya yaptığımız erken yatırımlar sayesinde önümüzde büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum" dedi.