İkinci Tura Günler Kala Berlin Sandığa Gitti

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala, hem Erdoğan'ın hem de Kılıçdaroğlu'nun "sandığa gidin ve oy kullanın" mesajları verdiği görülüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yurtdışı seçmenler oy kullanmaya başladı.

İkinci Tura Günler Kala  Berlin Sandığa Gitti
İkinci Tura Günler Kala  Berlin Sandığa Gitti
İkinci Tura Günler Kala  Berlin Sandığa Gitti
İkinci Tura Günler Kala  Berlin Sandığa Gitti

Berlin-

Türkiye'de 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aralarında Almanya'nın da olduğu bazı ülkelerde ve seçim bölgelerinde oy verme işlemi, 20-24 Mayıs tarihlerinde 5 gün süreyle yapılıyor. Yurt dışında yaşayan, 3 milyon 416 bin 150 seçmen, ilk turda yüzde 50 barajını aşamayarak ikinci tura kalan cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında seçim yapmak üzere sandığa gidiliyor.

Yurtdışında, 73 ülkede, 167 noktada açılan toplam 5 bin 114 sandıkta, birinci tur seçimleri yapıldı ve 1 milyon 839 bin 810 Türk vatandaşı oy kullandı. Yurtdışında yapılan 6 seçimde, katılımın artması trendi ilk turda da yaşandı. Bundan önceki 2018 seçimlerinde yüzde 50,09 olan katılım oranı bu seçimlerde 53,85'e çıktı.

Yurtdışında Sandık Sayıları 16'ya Çıkarıldı

Yurtdışında 20 Mayıs itibarıyla başlayacak ikinci tur oy kullanma işlemi için ilk turda olduğu gibi farklı ülkelerde toplam 16 ilave sandık merkezi kuruldu.
Almanya'da seçmenler, ikinci tur için Almanya'da ve  Berlin'de  yoğun ilgi gösterdi. 20-24 Mayıs tarihleri arasında sabah 08.00 akşam 22.00 saatleri arasında oylarını kullanabiliyorlar.

Başkent  Berlin'de , konsolosluk binasında kurulan seçim merkezini hafta sonu yoğun ilgi vardı.Seçim alanı Alman polisi tarafından güvenliği sağlandığı görüldü.

İlk turda 13 gün boyunca yapılan seçimlerin 5 gün hatta bazı noktalarda 2 gün gibi kısa bir sürede yapılmasıyla, 'Yoğun katılım uzun kuyruklara neden olduğu görüldü. 

İlgili Haber 
Birinci Turda Seçmene Sorduk