İngiltere, Kasım ayındaki küresel yapay zeka güvenliği zirvesine hazırlanıyor

İngiltere, Kasım ayında evsahipliği yapacağı küresel yapay zeka güvenlik zirvesinde teknolojik ilerlemelerin oluşturduğu risklerin anlaşılmasına ve ulusal ve uluslararası çerçevelerin nasıl desteklenebileceğine odaklanılacağını açıkladı

İngiltere, Kasım ayındaki küresel yapay zeka güvenliği zirvesine hazırlanıyor
1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek yapay zeka zirvesi, teknoloji yöneticileri, akademisyenler ve siyasi liderleri biraraya getirecek.

İngiltere, bugün, Kasım ayında evsahipliğini yapacağı küresel yapay zeka (AI) güvenlik zirvesi için öncelikli hedeflerini açıkladı.

Zirve, temel olarak araştırma ve geliştirme (AR-GE) aşamasından geçmiş ancak henüz kitlesel olarak pazarlanmamış veya ana akım tarafından benimsenmemiş teknolojik ilerlemelerin oluşturduğu risklerin anlaşılmasına ve ulusal ve uluslararası çerçevelerin nasıl desteklenebileceğine odaklanacak.

1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek zirve, teknoloji yöneticileri, akademisyenler ve siyasi liderleri biraraya getirecek.

Ülkeler ve uluslararası yönetim organları, teknolojinin kullanımını düzenleyen araçları uygulamaya ve yasalar üzerinde anlaşmaya varmaya çalışacak.

Hükümet, zirvenin, "en güçlü yapay zeka sistemlerinin yarattığı veya önemli ölçüde şiddetlendirdiği risklere" odaklanacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesini yapay zeka düzenlemesinde küresel bir lider olarak lanse etti.

İngiliz hükümeti, üretkenliği arttırmak için yapay zekaya yapılan yatırımı hızlandırmak istiyor.

Teknoloji uzmanı Matt Clifford ve eski kıdemli diplomat Jonathan Black zirve hazırlıklarına liderlik etmek üzere görevlendirildi.

İkili, İngiltere'nin güneyindeki Bletchley Park'ta düzenlenecek etkinlik öncesinde siyasi liderleri, yapay zeka şirketlerini ve uzmanları biraraya getiriyor.

Mayıs ayında yapılan bir toplantıda, G7 liderleri yapay zekanın denetim ihtiyacını kabul etti ve bakanların ‘Hiroşima yapay zeka süreci’ adı verilen teknolojiyi ele alması konusunda anlaştı.

Gelişmiş yedi sanayi ülkesini biraraya getiren G7’nin dijital işler bakanları, bu konuda "risk temelli" bir düzenleme benimsemeleri gerektiği üzerinde de anlaşmaya vardı.

Ancak G7 bakanları Japonya'da iki gün süren toplantının sonunda yayınladıkları ortak bildiride, bu tür bir düzenlemenin aynı zamanda yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi için "açık ve elverişli bir ortamı koruması" ve demokratik değerlere dayanması gerektiğini kaydetti.

Bakanlar, "güvenilir yapay zekanın ortak vizyon ve hedefine ulaşmak için politika araçlarının G7 üyeleri arasında farklılık gösterebileceğini" kabul etti. Ancak vardıkları anlaşma, gizlilik endişeleri ve güvenlik riskleri arasında büyük ülkelerin yapay zekayı nasıl yöneteceği konusunda bir dönüm noktası oluşturuyor.