“IŞİD Lideri MİT Operasyonuyla Öldürüldü"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’yi Suriye’nin kuzeyinde önceki gün düzenlediği operasyonla öldürdüğünü açıkladı. Erdoğan, sağlık durumuyla ilgili ise "gayet iyi olduğunu" söyledi

“IŞİD Lideri MİT Operasyonuyla Öldürüldü"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’yi Suriye’nin kuzeyinde önceki gün düzenlediği operasyonla öldürdüğünü açıkladı.

Erdoğan, dün akşam TRT Türk ve bazı kanalların ortak yayına katılarak soruları yanıtladı.

Terör örgütleriyle mücadelede Türkiye'nin kararlılığını gösteren bir gelişmeyi paylaşmak istediğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“MİT DAEŞ’in sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun süredir takip ediyordu. Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın dün Suriye'de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi. Yani bu tür DAEŞ'in başındaki kişileri, şurada buradaki terör örgütlerinin başlarını Amerika, vesaire etkisiz hale getirdiği zaman dünyayı ayağa kaldırırlar. İşte buyurun, şu anda biz DEAŞ'la ilgili bir değil, iki değil, üç değil, kaç tanesini etkisiz hale getirdik. PKK ile ilgili kaç tanesini etkisiz hale getirdik.”

IŞİD, bir önceki liderinin Suriye'nin güneyindeki bir operasyonda öldürülmesinin ardından Kasım 2022'de El Kureyşi'yi lider olarak seçmişti.

"Gayet iyiyim"

Erdoğan’a programda sağlık durumu da soruldu. Erdoğan, "Gayet iyiyim. O günden sonra yine meydanlarda önemli programlar yaptım. Bunların önemlisi de Ankara programı oldu. Bu arada bir Manisa programı oldu, o da iyi ve diri bir programdı. Durmadan, ara vermeden devam ettik. Çünkü oralar bir yerde bizim enerji kaynağımız oluyor. Aradan sonra ilk televizyon programını aynı koltukta yapıyoruz" yanıtını verdi.

Erdoğan yaşadığı rahatsızlık dolayısıyla seçim programına ara vererek, programlarına video konferansla katılmıştı.