İsrail: "7 Ekim'den bu yana Suriye'de 50'den fazla Hizbullah hedefini vurduk"

İsrail ordusu, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırılarından bu yana kendilerinin Suriye topraklarında İran destekli Hizbullah örgütüne ait 50’den fazla hedefi vurduklarını açıkladı

İsrail: "7 Ekim'den bu yana Suriye'de 50'den fazla Hizbullah hedefini vurduk"

İsrail ordusu, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırılarından bu yana kendilerinin Suriye topraklarında İran destekli Hizbullah örgütüne ait 50’den fazla hedefi vurduklarını açıkladı.

Söz konusu açıklama Ordu Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari tarafından yapıldı. İsrail bu açıklamayla genellikle sessiz kaldığı Suriye’ye yönelik operasyonları konusunda da ender bilgi paylaşımlarından birini yapmış oldu.

Sözcü Hagari açıklamasında "Hizbullah'ın olduğu her yerde biz de olacağız. Orta Doğu'da gerekli olan her yerde harekete geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

İsrail Suriye'deki Hizbullah güçlerini hedef aldığını açıkladı.
İsrail Suriye'deki Hizbullah güçlerini hedef aldığını açıkladı.

Basın açıklamasında paylaşılan verilere göre; İsrail güçleri Lübnan'da 120 sınır gözetleme karakolu, 40 füze ve diğer silah depoları ve 40'tan fazla komuta merkezi dahil olmak üzere çok sayıda noktayı vurdu ve 200'den fazla Hizbullah militanını öldürdü.

Sözcü Hagari, Hamas’ın saldırılarının ardından Hizbullah’ın da kendilerine yönelik olarak Lübnan sınırından saldırabileceği gerekçesiyle bölgeye üç tümen asker konuşlandırdıklarını söyledi.

Öte yandan kuzeydeki on binlerce vatandaşını bölgeden tahliye eden İsrail, Hizbullah'ın sınırdan çekilmemesi halinde Lübnan'daki çatışmaları tırmandırma tehdidinde bulundu ve Beyrut'la arasında diplomatik bir çözüm bulunması için Batı'dan yardım istedi.