İstanbul Küçükçekmece’de bina çöktü: 1 ölü, 8 yaralı

İstanbul Küçükçekmece'de çöken dört katlı binayla ilgili VOA Türkçe'ye konuşan mahalle sakini Halil Nebiler, "Binalar en az 50-60 yıllık. Herkes binasını yıkıp, yeniden yaptırmak istiyor. Ama banka kredileri, kredi faizlerinin yüksek. Bu binanın yıkılması fakirlikten" dedi

İstanbul Küçükçekmece’de bina çöktü: 1 ölü, 8 yaralı
Küçükçekmece'de çöken binada 1 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı. Binanın enkazında yaklaşık üç buçuk saat arama-kurtarma çalışmaları yürütüldü.

İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nin işlek caddelerinden Belediye Caddesi'nde bulunan dört katlı bir bina çöktü.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, çöken binada bir kişinin hayatını kaybettiği, ikisi ağır 8 kişinin de yaralandığı bildirildi. Valilik binanın enkazında kimsenin kalmadığını kaydetti.

Olayın ardından bölgeye gönderilen itfaiye ve arama-kurtarma ekipleri yaklaşık üç buçuk saat enkazda çalışmalar yürüttü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, enkaz altında bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

"Bu binanın yıkılması fakirlikten"

Binanın yıkılmasının ardından VOA Türkçe'ye konuşan mahalle sakini Halil Nebiler, "Burası Küçükçekmece'nin en eski mahallelerinden biri. Binalar en az 50-60 yıllık. Herkes binasını yıkıp, yeniden yapmak istiyor. Ancak banka kredileri, kredi faizleri yüksek. Bu bölgede yaşayan insanların çoğu işçi, memur ya da emekli. Üstüne para vererek binalarını yaptıracakları durumları yok. Bu binanın yıkılması fakirlikten, fukaralıktan" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Davut Gül ise olayın hemen ardından yaptığı ilk açıklamada, "Küçükçekmece'de saat 08.40 sıralarında zemin artı 3 katlı bir binanın kendiliğinden çöktüğünü belirterek, binanın zemininde iş yeri olduğunu, üstündeki katın da büro olarak kullanıldığını" söyledi.

"Bina 1988'de yapılmış, çökme nedeni bilinmiyor"

Vali Gül, binanın 1988 yapımı olduğunu ve çökmeyle ilgili henüz tespit edilen bir sebep olmadığını dile getirdi.

Olayın nedenine ilişkin Küçükçekmece Savcılığı soruşturma başlattı.

Binanın çökmesinin ardından olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.
Binanın çökmesinin ardından olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

"Kaçak kat ve deniz kumu kullanımı tespit edildi"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ilk incelemeler neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiğinin, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiğinin tespit edildiğini belirterek, "Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da X sosyal medya hesabından ilk açıklamasında, "Bu sabah İstanbul Küçükçekmece’de bir binada meydana gelen göçükte saat 09.35 itibariyle 7 yaralı olduğunu tespit ettik. 5 yaralı hastaneye nakledildi, 2 kişi tedaviye ihtiyacı olmadığını belirttiler. Olay yerine 15 Ambulans ve 5 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diye yazdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medyadan, "Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde meydana gelen bina çökmesine itfaiye ekiplerimizin müdahalesi devam ediyor. Şu ana kadar 4 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı. Çökme sebebiyle ilgili inceleme kurtarma faaliyetleri sonrası detaylı şekilde yapılacak. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

Umut Çolak