Kılıçdaroğlu: "Bir dahaki kurultayda gelecek genel başkanımızı alkışlayacağım"

CHP'nin Olağan Kurultayı'nda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir dahaki kurultayda ben de aranızda oturacağım ve gelecek genel başkanımızı alkışlayacağım" dedi

Kılıçdaroğlu: "Bir dahaki kurultayda gelecek genel başkanımızı alkışlayacağım"
Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında bir daha aday olmayacağının mesajını verdi

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bir daha genel başkanlığa aday olmayacağının mesajını verdi.

Kılıçdaroğlu, "Bir dahaki kurultayda ben de aranızda oturacağım ve gelecek genel başkanımızı alkışlayacağım" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne sıra gelince masadan kalkmalar olduğunu söyleyerek, "Seçime sırtımda hançerlerle girmek zorunda kaldım" dedi.

CHP Lideri KemalKılıçdaroğlu, rakibi Özgür Özel'i ve değişim ekibini hedef alarak, "Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için vefalı olacaksın vefalı" ve "Bu partiyi başka partilerin dizayn etmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

38. Olağan Kurultay’da genel başkanlık ve parti üst yönetimi organı Parti Meclisi’nin seçimleriyle kısmen değişim yaşanması bekleniyor.

Mayıs ayında yapılan seçimlerdeki olumsuz sonuçların ardından parti yönetiminde bu değişimin nasıl olacağıysa merak konusu.

CHP içinde, 14 Mayıs’taki parlamento seçimi ile 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun kaybedilmesi sonrası ortaya çıkan tablo sonucu “değişim” talebiyle Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğine muhalefet yaşanıyordu.

Bu kapsamda Kılıçdaroğlu karşısında CHP Grubu Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi Örsan Öymen ile eski milletvekili İlhan Cihaner aday adaylıklarını ilan etmişti. Ancak CHP Parti Tüzüğü’ndeki delegelerden en az yüzde 5 oranında imza toplanması şartıyla genel başkan adayı olunabileceği hükmü nedeniyle kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasında iki adaylı genel başkanlık yarışı yaşanması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı'nın yarın seçim ile belirlenmesinin ardından partinin en üst yönetim organı Parti Meclisi (PM) için 60 üye seçimine geçilecek. Bu çerçevede, 5 Kasım Pazar günü en az 400 civarında olması beklenen PM adayları itibariyle oldukça rekabetçi bir ortamda seçim yapılması öngörülüyor.

Erol: “Kongremizde umut ışığı yakmanın mücadelesini vereceğiz”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Kongrede kime oy verirse versin bütün delegelerimizin, bütün milletvekillerimizin ve iki genel başkan adayımızın bu kongre salonundan omuz omuza, birlikteliği yansıtan bir anlayışla çıkacakları ve Türkiye'ye yeni bir umut, yeni bir heyecan yaratacakları inancındayız… Ve güzel bir kongre yaşayacağız, demokratik bir kongre yaşayacağız ve Türkiye’de yeniden bir umut ışığı yakmanın mücadelesini vereceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP 38. Olağan Kurultay Çalışmaları hakkında Ankara Arena Spor Salonunda basın açıklaması yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP 38. Olağan Kurultay Çalışmaları hakkında Ankara Arena Spor Salonunda basın açıklaması yaptı.

CHP parti yönetimi adına kongre süreci koordinasyonundan sorumlu Erol, Ankara Arena Spor Salonu’nda hazırlık çalışmalarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptı bu açıklamayı.

Kılıçdaroğlu ekibinden 995 imzalı gövde gösterisi

Bu arada CHP 38. Olağan Kurultayı öncesi 55 İl Başkanı tarafından, kurultay delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini belirten bir deklarasyon yayınlamıştı.

CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol’un davetiyle yürütüldüğü belirtilen deklarasyon çalışması kapsamında, 11 YDK üyesi, 16 PM üyesi, 95 milletvekili tarafından Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasından sonra 774 kurultay delegesinden oluşan 55 il yönetimi ile beraber Erzurum’dan 8, Kars’tan 4, Karaman’dan 2 ve Samsun’dan 5 delege imzası ortaya çıktı.

Böylece 1368 kurultay delegesinden 995’inin Kılıçdaroğlu’nu desteklediği ortaya konmuş oldu. Ancak geçmiş CHP kurultaylarında böylesi imzalar atılsa da seçim gününde delegeler farklı tercihlerde de bulunabiliyor.