Moskova’dan Bir Kez Daha Nükleer Savaşa Atıf

Kremlin’den bir kez daha nükleer savaş uyarısı geldi. Moskova, bilimadamlarının sembolik olarak nükleer savaş tehlikesini gösterdiği "Kıyamet Saati"ne atıfta bulunarak, saatin alarm verdiğini dile getirdi

Moskova’dan Bir Kez Daha Nükleer Savaşa Atıf
Kıyamet Saati

Kremlin’den bir kez daha nükleer savaş uyarısı geldi. Moskova, bilimadamlarının sembolik olarak nükleer savaş tehlikesini gösterdiği "Kıyamet Saati"ne atıfta bulunarak, saatin alarm verdiğini dile getirdi.

“Kıyamet Saati”, Atom Bilimadamları Bülteni tarafından yaratılmış ve insanlığın nükleer bir savaşla dünyanın sonuna ne kadar yaklaştığını gösteren sembolik bir saat. Bilimadamları Salı günü bu sembolik saati kıyamet gününe işaret eden gece yarısına 90 saniye kala bir süreye getirdiler ve nükleer savaş tehdidinin arttığına işaret ettiler. Saat son üç yıla göre gece yarısına 10 saniye daha yaklaştırıldı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da bugünkü açıklamasında Kıyamet Saati’ne atıfta bulundu ve “Bir bütün olarak durumun alarm zillerini çaldırdığını” söyledi. Peskov açıklamasında ABD liderliğinde Batılı ülkelerin NATO tarafından belirledikleri çizgide bir yumuşama olmadığını, bunun kendilerine gereken tüm önlemleri alma sorumluluğu yüklediğini söyledi.

Kremlin’in bu açıklamalarının hemen öncesinde Salı günü “Kıyamet Saati”ni düzenleyen bilimadamları grubunun lideri Rachel Bronson, Moskova yönetiminin üstü kapalı şekilde verdiği nükleer savaş mesajlarının saatin kadranını ilerletme kararında en önemli faktör olduğunu açıklamıştı.

Bronson,”Rusya’nın nükleer silah kullanma konusundaki üstü kapalı hassas tehditleri, olası bir çatışmanın kazara, bilerek ya da yanlış bir hesaplama sonucu gerçekleşmesinin korkunç bir risk olduğunu hatırlatıyor” değerlendirmesini yaptı.