Biden G-20 zirvesi için Hindistan’da: İlk olarak Hindistan Başbakanı Modi ile görüştü

Zirve yarın başlıyor ve Başkan Joe Biden da uzun bir yolculuğun ardından Hindistan’da. Biden Hindistan’a iner inmez Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yle görüştü

Biden G-20 zirvesi için Hindistan’da: İlk olarak Hindistan Başbakanı Modi ile görüştü
Biden uzun bir yolculuğun ardından G-20 zirvesi için Hindistan'da

G-20 zirvesi yarın başlıyor ve Başkan Joe Biden da uzun bir yolculuğun ardından Hindistan’da. Biden Hindistan’a iner inmez Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yle görüştü.

Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü ve Maliye Bakanı Janet Yellen’la Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan da görüşmede hazır bulundu.

Biden Haziran ayında Modi'yi Beyaz Saray'da ağırlamıştı
Biden Haziran ayında Modi'yi Beyaz Saray'da ağırlamıştı

Görüşmenin ardından iki lider ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada iki ülkenin demokratik değerlerden, çip tedariğine ve kuantum hesaplamasına kadar bir dizi konuyla ilgili işbirliği taahhüdünde bulundukları kaydedildi.

Görüşme öncesi Sullivan gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin iki ülke ilişkileri arasındaki yakınlığı göstereceğini belirtti.

Bununla birlikte görüşme sırasında ilginç bir durum da yaşandı. Amerikan medya mensupları bir arabada bekletildi. Bu Başkan Biden’ı takip eden gazeteciler ve fotoğrafçılar için pek alışılmış bir durum değil. Beyaz Saray’ın görüşme öncesi muhabirler için bir düzenleme yapmadığının ortaya çıkmasının ardından gezideki medya çalışanlarının durumuyla ilgili soru işaretleri gündeme gelmişti.

Modi, ülkesindeki basın özgürlüğüne darbe vurmakla eleştirilen bir isim.

Bu arada G-20 zirvesinde Ukrayna’daki savaş, iklim değişikliği, uluslararası finans kuruluşlarıyla ilgili reform çalışmaları, borçların yapılandırılması gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor. Başkan Joe Biden ayrıca Afrika, Latin Amerika ve Asya’da gelişmekte olan ülkeleri Çin’in Kemer ve Yol Projesi’ne karşı bir alternatif olduğunu ikna etmeye çalışacak.

Zirveye devlet başkanlığı koltuğuna oturmasından bu yana Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ilk defa katılmıyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de daha önce zirveye katılmayacağını açıklamıştı.

Putin'in yerinde zirveye Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katılıyor.

Biden G-20 zirvesinden sonra Vietnam’a geçecek.

Erdoğan da Hindistan’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirve için Hindistan’da. Erdoğan zirve başlamadan önce Japonya Başbakanı Fumio Kishida’yla biraraya geldi.

Erdoğan’ın ikili temasları çerçevesinde Hindistan Başbakanı Modi’yle de görüşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkan Joe Biden’la görüşüp görüşmeyeceği ise henüz netleşmiş değil. İki ismin resmi programında henüz böyle bir bilgi yer almıyor.

G20 liderler zirvesi Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yapılıyor
İLGİLİ HABERLER

G20 zirvesinde Biden-Erdoğan görüşmesi olacak mı?