New York Times Filenin Sultanları’nı yazdı: “Türkiye kahramanlarını kadın voleybol takımında buldu”

Filenin Sultanları’nın Sırbistan’ı mağlup ederek tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu olması New York Times’da kapsamlı bir yazıyla ele alındı. Gazete, “Mücadelelerin gölgesinde Türkiye kahramanlarını kadın voleybol takımında buldu” yorumunu yaptı

New York Times Filenin Sultanları’nı yazdı: “Türkiye kahramanlarını kadın voleybol takımında buldu”
Filenin Sultanları Brüksel'de oynanan maçta Sırbistan’ı mağlup ederek Avrupa şampiyonu olmasını kutlarken, 3 Eylül 2023.

Filenin Sultanları’nın Sırbistan’ı mağlup ederek tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu olması New York Times’da kapsamlı bir yazıyla ele alındı. Gazete, “Sorunların gölgesinde Türkiye kahramanlarını kadın voleybol takımında buldu” yorumunu yaptı.

New York Times Türkiye’nin Kadın Milli Voleybol takımını ülkenin en başarılı spor takımı olarak niteledi. Gazete kazanılan başarının, “toplumsal olarak ayrışmış ülkenin çeşitli kesimlerine seslenen ve nadir görülen bir ulusal gurur kaynağına dönüştüğünü” yazdı.

Gazetenin haberinde, “Bazı aşırı muhafazakarlar, İslami değerlere aykırı oldukları gerekçesiyle kadınları hedef alsa da, hayranları takımı çok sayıda kadının toplumsal eşitliğe hala ulaşamadıklarını düşündüğü bir ülkede kadının güçlenmesinin kusursuz bir örneği olarak görüyor” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, “Takımın başarısı yüksek enflasyon, siyasi kutuplaşma ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği yıkıcı depremlerin ardından yavaş ilerleyen toparlanmayla mücadele eden Türkler için memnuniyetle karşılanan olumlu bir gelişme” denildi.

New York Times haberinde milli takımda oynayan ve performansıyla takdir kazanan Küba doğumlu Melissa Vargas’a 2021 yılında Türk vatandaşlığı verildiğini ve sporcunun Türk kimliğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldığını da anımsattı.

Haberde nefret mesajlarıyla hedef alınan Ebrar Karakurt'un yanıtına da yer verildi

Gazete, “Halkı ağırlıklı olarak Müslüman olsa da Türkiye 1923’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından laik bir devlet olarak kuruldu. Türkiye’de siyaset büyük ölçüde ülkenin laik mirasını savunanlar ve İslam’ın kamu hayatındaki rolünün genişletilmesini isteyenler arasındaki mücadele etrafında dönüyor. İkinci grup Türkiye’de son yirmi yıldır baskın olan siyasetçi Erdoğan’ı kapsıyor. Takımın oyuncularıysa açık bir biçimde ilk grupta" ifadelerini kullandı.

New York Times, “İnançlı kadın müslümanların yaptığı gibi saçlarını kapatmıyor ya da vücutlarını örten giysi giymiyorlar. Şort ve atlet üniforma giyiyorlar, bazılarının dövmesi de bulunuyor” diye yazdı.

Haberde milli voleybol takımının önde gelen oyuncularından Ebrar Karakurt’un nefret dolu ve homofobik mesajların yanı sıra İslamcı bir gazete tarafından "ulusal utanç" ifadeleriyle hedef alındığı hatırlatıldı.

Ebrar Karakurt'un sosyal medyada kendisine "Müslüman Türk Milleti olarak sana tahammül etmeye devam ediyoruz" diye yazan Abdülhamid isimli bir kullanıcıya verdiği "Boş yapma Abdülhamid" yanıtına da yer verildi.

Filenin Sultanları Sırbistan'ı finalde yenerek ilk defa Avrupa şampiyonu oldu
İLGİLİ HABERLER

Finalde Sırbistan’ı 3-2 yenen Filenin Sultanları Avrupa şampiyonu

Erdoğan’dan tebrik mesajı

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takımın başarısının ardından eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’ten paylaştığı ve Filenin Sultanları’nı tebrik ettiği mesajının altı da çizildi.

Erdoğan mesajında "2023 CEV Avrupa Şampiyonu olarak hepimize büyük bir gurur yaşatan A Millî Kadın Voleybol Takımımızı, Filenin Sultanları’nı canıgönülden tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.