New York’ta yakalanan Türkevi saldırganı bugün mahkemeye çıkarılacak

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nin bulunduğu binaya hafta başında saldıran zanlı yakalandı. VOA Türkçe’ye bilgi veren polis, sorgusu süren zanlının bugün tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edileceğini açıkladı

New York’ta yakalanan Türkevi saldırganı bugün mahkemeye çıkarılacak

ABD'nin New York şehrinde hafta başında Türkevi’ne levyeyle düzenlenen saldırının zanlısı, polis operasyonuyla yakalandı.

New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) yaptığı yazılı açıklamada 29 yaşındaki saldırgan Akbıyık’ın yakalanıp gözaltına alındığını açıkladı. Polis, Türkevi saldırganı Akbıyık’ın terörist saldırıda bulunmaktan gözaltına alındığını bildirdi.

Manhattan’daki 17’inci bölge karakolu
Manhattan’daki 17’inci bölge karakolu

VOA Türkçe’nin New York polisinden aldığı bilgiye göre Manhattan’daki 17’inci bölge karakolunda sorgulaması devam eden Akbıyık’ın daha sonra mahkemeye sevk edilmesi bekleniyor.

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nin de içerisinde bulunduğu Türkevi binası, Pazartesi günü saldırıya uğramış, saldırgan 33 katlı binanın iki giriş kapısı ve yola bakan 10 camını levye ile kırmıştı.

İLGİLİ HABERLER

New York Türkevi’nde güvenlik skandalı

Gece yarısı binaya saldıran ve güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edilen kişinin 2022 yılında Türkiye'den kaçak yollarla çıkış yaparak önce Meksika'ya oradan da ABD'ye gelen Recep Akbıyık olduğu belirlenmişti.

Türk basınına göre New York'un Long Island bölgesinde bir süre benzin istasyonunda çalıştığı ortaya çıkan Akbıyık'ın Türkiye’de yaralama, uyuşturucu ve tehdit gibi suçlardan adli sicil kaydı olduğu tespit edilmişti. Akbıyık'ın, psikolojik sorunları olduğu iddia ediliyor.