IKBY'nin Petrol Üretimi Risk Altında

Kuzey Irak’tan yapılan ihracattaki duraksama nedeniyle bölgede faaliyet gösteren firmalar kapasite sorunu yüzünden ham petrolü depolamak zorunda kaldı. Bu da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) petrol üretimini riske sokuyor

IKBY'nin Petrol Üretimi Risk Altında

Kuzey Irak’tan yapılan ihracattaki duraksama nedeniyle bölgede faaliyet gösteren firmalar kapasite sorunu yüzünden ham petrolü depolamak zorunda kaldı. Bu da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) petrol üretimini riske sokuyor.

Cumartesi günü Irak, Kerkük'ün kuzeyindeki petrol sahalarıyla Türkiye'nin Ceyhan limanı arasındaki ihracat boru hattı aracılığıyla IKBY'den yapılan günlük yaklaşık 450 bin varillik (bpd) ham petrol ihracatını durdurmak zorunda kaldı.

Irak, Türkiye'nin Bağdat'ın izni olmaksızın IKBY'ye Ceyhan'a petrol ihraç etme izni vererek ortak bir anlaşmayı ihlal ettiği yönündeki bir tahkim davasını kazanmış, Türkiye bunun ardından boru hattından Irak ham petrolünün pompalanmasını durdurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Ceyhan Terminali'ne Petrol Akışı Durduruldu 

Ankara, Bağdat ve IKBY arasında ihracatı yeniden başlatmak için devam eden müzakerelerin sonucunu bekleyen bölgedeki petrol firmaları belirsizlik içinde.

IKBY'de günlük 55 bin varil petrol üretimi kapasitesi bulunan Şaikan sahasını işleten Gulf Keystone şirketi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tesislerinin depolama kapasitesinin önümüzdeki günlerde yalnızca kısıtlı bir oranda üretime devam etmesine izin vereceğini, ardından şirketin üretimi askıya alacağını söyledi.

Bölgede faaliyet gösteren DNO DNO.OL ve Genel Energy ise şu anda depolarda petrol stokladıklarını ve bunların birkaç günlük üretim kapasitesini daha kaldırabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Diğer bir operatör olan Shamaran Petroleum ise yaptığı açıklamada, "Şirket, Kürdistan Bölgesi'ndeki diğer petrol üreticileri ve ilgili hükümet yetkilileriyle yakın temasta kalmaya ve durumu yakından izlemeye devam edecek" dedi.