Pakistan’da seçim arifesinde iki bombalı saldırı: En az 29 kişi öldü

Pakistan'da, genel seçimlerden bir gün önce, ülkenin güneybatısında bir siyasi partinin ve bağımsız bir adayın seçim bürolarına bombalı saldırı düzenlendi. Yetkililer, saldırılarda en az 29 kişinin öldüğünü, yaklaşık 25 kişinin de yaralandığını açıkladı

Pakistan’da seçim arifesinde iki bombalı saldırı: En az 29 kişi öldü
Pakistan'da genel seçimlerin yapılmasından bir gün önce meydana gelen saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Pakistan'da yetkililer Çarşamba günü, genel seçimlerinin yapılmasından bir gün önce, ülkenin güneybatısında bir siyasi partinin ve bağımsız bir adayın seçim bürolarına düzenlenen bombalı saldırılarda en az 29 kişinin öldüğünü, yaklaşık 25 kişinin de yaralandığını söyledi.

Eyalet hükümeti sözcüsü Jan Achakzai, ilk saldırının Belucistan eyaletinin bir bölgesi olan Paşin'de İsfendiyar Han'ın seçim ofisini vurduğunu söyledi.

Yetkililer saldırıda en az 15 kişinin öldüğünü ve yaralıların yakındaki bir hastaneye nakledildiğini bildirdi. Polis yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğunu açıkladı.

Acahkzai ve yerel yetkililer Çarşamba günü ilerleyen saatlerde Belucistan'ın Killa Seyfullah kasabasında siyasetçi Fazlur Rehman'ın İslam Uleması Cemiyeti partisinin seçim ofisinde meydana gelen bir başka bombalı saldırıda en az 11 kişinin öldüğünü söyledi.

Önde gelen radikal İslamcı partilerden biri olan İslam Uleması Cemiyeti, Afganistan Talibanı'nı desteklemesiyle biliniyor. Partinin dini okulları, özellikle kuzeybatıda ve Afganistan sınırındaki Belucistan'da olmak üzere ülke geneline yayılmış durumda.

Afganistan'ın Taliban liderlerinin çoğu İslam Uleması Cemiyeti tarafından işletilen İslami seminerlerde eğitim gördü. Ancak Rehman ve parti liderleri son yıllarda IŞİD ve diğer militanlar tarafından saldırıya uğradı. Rehman ve partisinden çok sayıda aday Pakistan'ın çeşitli bölgelerinden seçimlere katılıyor.

Pakistan'da genel seçimlerin yapılmasından bir gün önce meydana gelen saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Pakistan'daki genel seçimlere bağımsız aday olarak katılan bir siyasetçinin seçim bürosu önünde meydana gelen patlamadan sonra yetkililer, olay yerinde delil topladı.
Pakistan'daki genel seçimlere bağımsız aday olarak katılan bir siyasetçinin seçim bürosu önünde meydana gelen patlamadan sonra yetkililer, olay yerinde delil topladı.

Geçici Başbakan Enver-ül Hak Kakar, Belucistan'daki bombalı saldırıları kınadı ve ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, "Kanun ve düzen durumunu sabote etmeye yönelik her türlü girişimin engelleneceği" sözünü verdi.

Kakar, hükümetin seçimlerin barışçı bir ortamda yapılması konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Geçici İçişleri Bakanı Gohar Ejaz da bombalı saldırıları kınayarak kimsenin seçim sürecini sabote etmesine izin verilmeyeceğini kaydetti.

Bombalı saldırılar, başta Belucistan olmak üzere ülkede son dönemde artan militan saldırılarının ardından barışı sağlamak üzere Pakistan genelinde on binlerce polis ve paramiliter gücün konuşlandırılmasına rağmen yaşandı.

Yasadışı Belucistan Kurtuluş Ordusu, 30 Ocak'ta güvenlik tesislerine düzenlenen ve 6 kişinin ölümüne yol açan saldırı da dahil olmak üzere güvenlik güçlerine yönelik çok sayıda saldırının arkasında yer alıyor.

Yakınları, saldırıda oğlunu kaybeden bir babayı sakinleştirmeye çalışıyor.
Yakınları, saldırıda oğlunu kaybeden bir babayı sakinleştirmeye çalışıyor.

Pakistan son yıllarda artan militanlığı dizginlemekte zorlanıyor. Pakistan Talibanı ve diğer militan gruplar da Belucistan eyaletinde güçlü bir varlığa sahip ve son yıllarda sivilleri hedef alıyor.

Afganistan ve İran sınırındaki gaz zengini vilayet, yirmi yılı aşkın bir süredir Beluç milliyetçilerinin düşük düzeyli isyanına sahne oluyor. Beluç milliyetçileri başlangıçta vilayet kaynaklarından pay almak istemiş, ancak daha sonra bağımsızlık için isyan başlatmışlardır.

Pakistan'da seçimler öncesinde ve oy verme gününde şiddet olayları daha önce de yaşanmıştı. Bu tür saldırıların en kanlı olanlarından birinde Pakistan'ın iki kez başbakanlık yapmış eski başbakanı Benazir Butto 2007 yılında, garnizon şehri Ravalpindi'de bir seçim mitinginde konuşma yaptıktan sadece birkaç dakika sonra silahlı ve bombalı bir saldırı sonucu öldürülmüştü.

Benazir Butto'nun oğlu Bilavel Butto Zerdari, Pakistan Halk Partisi'nin kampanyasını Salı gecesine kadar sıkı güvenlik önlemleri altında yürüttü.