Pentagon: "Irak ve Suriye'de 45 ABD askeri ve personeli yaralandı"

ABD Savunma Bakanlığı, 17 Ekim'den bu yana Irak ve Suriye'deki ABD kuvvetlerine yönelik son saldırılarda en az 45 ABD askeri ve personelinin yaralandığını açıkladı. Sözcü Ryder, saldırıların çoğunun insansız hava araçları ve roketlerle yapıldığını söyledi

Pentagon: "Irak ve Suriye'de 45 ABD askeri ve personeli yaralandı"
Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder dün bir basın brifingi düzenledi

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar dolayısıyla bölgede yaşanan gerilim, ABD askerlerinin bulunduğu yerlerin hedef alınmasına neden oluyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 17 Ekim'den bu yana Irak ve Suriye'deki ABD kuvvetlerine yönelik son saldırılarda en az 45 ABD askeri ve personelinin yaralandığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder dün düzenlediği basın brifiginde, Ortadoğu'da devam eden çatışmayla ilgili bölgedeki Amerikan güçlerini ve vatandaşlarını korumaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Hamas'ın yeni terör saldırılarına karşı kendilerini savunurken İsrail'e kritik güvenlik yardımı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Çatışmanın bölgeye yayılmaması için de çabalarının sürdüğünü ifade eden Ryder, 17 Ekim’den bu yana ABD güçlerine yönelik Irak'ta 20, Suriye'de ise 18 saldırı gerçekleştiğini belirterek, saldırıların çoğunun insansız hava araçları ve roketlerle yapıldığını dile getirdi. Ryder bu saldırılarda 45 Amerikan askerinin yaralandığını kaydetti.

Washington saldırılardaki ani artıştan İran destekli güçleri sorumlu tutarken, Amerikan savaş uçakları geçen ay Suriye'de Pentagon'un Tahran'la bağlantılı olduğunu söylediği bölgelere saldırı düzenlemişti.

Pentagon geçen ay, saldırılarda 21 Amerikan personelinin hafif yaralandığını ve bir sözleşmeli personelin yanlış uyarı sırasında kalp krizi geçirerek öldüğünü açıklamıştı.

Irak'ta yaklaşık 2 bin 500, Suriye'de ise yaklaşık 900 Amerikan askeri bulunuyor.