Putin, yeni yıl konuşmasında Ukrayna’yı telaffuz etmeden birlik ve ortak kararlılık mesajı verdi

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Pazar günü yaptığı yeni yıl konuşmasında savaşa sadece atıfta bulunarak, Ukrayna'nın ismini ve "özel askeri operasyon"tanımını telaffuz etmedi, birlik ve ortak kararlılık vurgusu yaptı

Putin, yeni yıl konuşmasında Ukrayna’yı telaffuz etmeden birlik ve ortak kararlılık mesajı verdi
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Pazar günü yaptığı yeni yıl konuşmasında birlik ve ortak kararlılık vurgusu yaptı.

Mart ayında yapılacak seçimlerde bir kez daha aday olan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Pazar günü yaptığı yeni yıl konuşmasında Ukrayna'daki savaşa sadece atıfta bulunarak askerlerini kahraman olarak niteledi, daha çok birlik ve ortak kararlılık vurgusu yaptı.

Rusya'nın 11 saat diliminin her birinde geceyarısından hemen önce yayınlanan önceden kaydedilmiş konuşmanın, geçen yıl hayatta kalma mücadelesi olarak nitelendirdiği savaşta askerlerin önünde sert fedakarlık çağrısı yaptığı konuşmayla keskin bir tezat oluşturduğu yorumları yapıldı.

"Savaş görevinde olan, hakikat ve adalet için mücadelenin ön saflarında yer alan herkese: Sizler bizim kahramanlarımızsınız, kalplerimiz sizinle. Sizinle gurur duyuyoruz, cesaretinize hayranız" diyen Putin, bu kez geleneksel Kremlin görselli fonda konuştu.

Putin konuşmasında ne Ukrayna'nın ismini ne de Putin'in Şubat 2022'de Rusya'nın silahlı kuvvetlerini Ukrayna'ya göndererek başlattığı savaş için kullandığı terim olan "özel askeri operasyondan"u telaffuz etmedi.

Tüm önemli muhalif güçler ve siyasi muhalefet ifadeleri bastırıldığı için 71 yaşındaki Putin'in seçimi kazanacağı ve 24 yıllık iktidarını uzatacağına kesin gözüyle bakılıyor.

"Bizi bölecek hiçbir güç yok"

Savaşın büyük ölçüde çıkmaza girdiği son birkaç ayda Putin’in bu konuşmasında, Ukrayna konusunda daha önceki sert ve milliyetçi mesajlarını yumuşattığı ve seçmenlere daha çok hitap eden ekonomi ve enflasyon konularına daha fazla önem verdiği dile getiriliyor.

Putin, "En zor sorunları çözebileceğimizi ve asla geri adım atmayacağımızı defalarca kanıtladık, çünkü bizi bölecek hiçbir güç yok" dedi.

Rusya Cumhurbaşkanı konuşmasında öldüğü ya da yaralandığı tahmin edilen yüz binlerce Rus askerinden ya da Cumartesi günü Ukrayna'nın sınırdan 34 km uzaklıktaki Belgorod şehrine düzenlediği saldırının ardından çatışmanın tekrar kendi topraklarına sıçramasından söz etmedi.

Wagner paralı asker grubunun hayatını kaybeden eski lideri Yevgeni Prigojin'in Haziran ayındaki silahlı isyanı da Putin'in konuşmasında dikkat çekici bir şekilde yer almadı.

Putin bunun yerine Rusya'yı ve halkını birlik içinde, destekleyici ve "ulusal çıkarlarımızı, özgürlüğümüzü ve güvenliğimizi, değerlerimizi savunmada kararlı" olarak tanımladı.

Rusya Cumhurbaşkanı, "Kamu yararı için çalışmak toplumu birleştirdi. Düşüncelerimizde, işte ve savaşta, hafta içi ve tatil günlerinde birlik içindeyiz ve Rus halkının en önemli özelliklerini - dayanışma, merhamet, metanet - gösteriyoruz" diye ekledi.