Reisi Savaştan Bu Yana İlk Kez Suriye’de

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Suriye’nin başkenti Şam’da Beşar Esat’la biraraya geldi. Reisi’nin ziyareti, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana bir İran devlet başkanı tarafından Suriye’ye yapılan ilk ziyaret

Reisi Savaştan Bu Yana İlk Kez Suriye’de

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat’la biraraya geldi. Reisi’nin ziyareti, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana bir İran devlet başkanı tarafından Suriye’ye yapılan ilk ziyaret niteliğinde.

Reisi’nin Şam ziyareti Suriye’nin Arap devletleriyle ilişkilerinin yumuşamaya başladığı bir döneme rastladı.

İran ve Rusya’nın sağladığı askeri ve ekonomik destek sayesinde, Suriye Cumhurbaşkanı Esat ülkenin çoğu kısmında, şu anda kendisiyle diyalog arayışına giren bölge ülkelerinin desteklediği muhaliflerden kontrolu geri almayı başardı.

Moskova’daki dörtlü toplantıya ilişkin açıklama

Suriye lideri Beşar Esat, Tahran ve Riyad arasında ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Beşar Esat Suriye, Türkiye, Rusya ve İran yetkililerinin Moskova’da yaptığı toplantının önemini de vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

Moskova’da Dörtlü Suriye Toplantısı Yapıldı

Suriye lideri Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri varlığına üstü kapalı atıfta bulunarak, “işgal güçlerinin çekilmesi ve terör gruplarına desteğin durdurulmasının amaçlanması gerektiğini” söyledi.

Suriyeli yetkililer, Şam ve Ankara arasında ilişkilerin normalleşebilmesi için Türkiye’nin askerlerini geri çekmeyi kabul etmesi gerektiğini savunmuştu.

Stratejik işbirliği anlaşmaları

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi her zaman Suriye’nin yanında olacaklarını ve Suriye’nin egemenliğine destek vereceklerini belirtti.

Suriye devlet ajansına göre iki lider aralarında petrol endüstrisinde işbirliği dahil olmak üzere uzun vadeli stratejik işbirliği anlaşmalarına da imza attı.

İran Suriye’de son yıllarda askeri olarak varlığını arttırdı. Şubat ayında İsrail’in Şam’da düzenlediği roket saldırısında İranlı askeri uzmanlar ölmüştü.

Tahran’ın Şubat ayında Suriye’de yıkıma yol açan depremin ardından bölgeye yardım akışını silah sevkiyatı için kullandığı belirtiliyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Esat İran güçlerinin Suriye topraklarında faaliyet gösterdiğini hiçbir zaman açıkça kabul etmedi, Tahran’ın sahada yalnızca askeri danışmanlarının olduğunu söylemekle yetindi.