Reuters: “TCMB Başkanı Erkan New York’ta ‘enflasyona karşı harekete geçmeye’ hazır olduklarını söyledi”

Reuters, TCMB Başkanı Erkan’ın, geçen hafta New York'ta düzenlenen yatırımcı toplantılarında, TCMB'nin enflasyon risklerine karşı tetikte ve gereken her türlü önlemi almaya hazır olduğunu, fiyat istikrarını sağlamak için gerekli olduğu sürece parasal sıkışıklığın sürdürüleceğini söylediğini aktardı

Reuters: “TCMB Başkanı Erkan New York’ta ‘enflasyona karşı harekete geçmeye’ hazır olduklarını söyledi”
Reuters, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, geçen hafta New York'ta düzenlenen yatırımcı toplantılarında, TCMB'nin enflasyon risklerine karşı tetikte ve gereken her türlü önlemi almaya hazır olduğunu aktardı

Reuters haber ajansına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçen hafta New York'ta düzenlenen yatırımcı toplantılarında, TCMB'nin enflasyon risklerine karşı tetikte ve gereken her türlü önlemi almaya hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Perşembe ve Cuma günü yapılan toplantılara katılanlara göre Erkan, parasal sıkışıklığın fiyat istikrarını sağlamak için gerekli olduğu sürece sürdürüleceğini söyleyerek bazı yatırımcıların Türk varlıklarına olan yeni güvenini pekiştirdi.

Geçen ay neredeyse yüzde 65'e yükselen enflasyonun yıl ortasına kadar tırmanışını sürdürmesi olasılığı yüksek görünüyor. Enflasyonun, Merkez Bankası'nın sona yaklaştığını kaydettiği agresif parasal sıkılaştırma döngüsüne bağlı olarak düşmeye başlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski bir Wall Street bankacısı olan Gaye Erkan'ı Haziran ayında TCMB Başkanlığı'na getirerek, kendi gözetiminde yıllarca süren ve hayat pahalılığı krizine yol açan kolay para politikasını tersine çevirdi.

Reuters'a göre Erkan'ın yatırımcılara, TCMB'nin Aralık ayında para politikası sıkılaştırma hızını azalttığı, bunun nedeninin enflasyonun düşmesi için gereken seviyeye önemli ölçüde yaklaşılması olduğu ve döngünün "mümkün olan en kısa sürede" tamamlanacağını söylediği aktarıldı.

Toplantıya katılan bir ABD'li yatırımcının, Merkez Bankası'nın yeni ekibinin, özellikle de başkan yardımcılarının güvenilirliği göz önüne alındığında, “Türkiye'deki pozisyonları hakkında oldukça iyi hissettiklerini” söylediği kaydedildi.

“Erdoğan istediği zaman her şeyi havaya uçurabilir ama 2028'e kadar seçim olmayacak. Dolayısıyla ekonomiyi düzeltmek gibi ağır bir işi yapmak için zaman var” diyen yatırımcı, toplantı kurallarına atıfta bulunarak isminin açıklanmasını istemedi.

Geniş kapsamlı katılım

TCMB, Erkan'ın New York'taki JPMorgan merkezinde yaptığı açıklamalar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Katılımcılar ve organizatörler, toplantılarda aralarında Fidelity, Artisan, Goldman Sachs, Blackrock, UBS ve Morgan Stanley'nin de bulunduğu yaklaşık 300 katılımcının bulunduğunu söyledi.

Reuters bu ay, ABD'li yatırım devleri Pimco ve Vanguard'ın, ekonomik ortodoks uygulamalar nedeniyle geçen yılın sonlarında Türkiye piyasasına geri döndüğünü bildirmişti.

TCMB, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB Başkanı Erkan'ı yeni bir kabine ile birlikte daha ortodoks politikalara doğru keskin bir dönüş yapmak üzere atadığı Haziran ayından bu yana bir haftalık repo faizini 3 bin 400 baz puan artırdı.

Merkez Bankası, 21 Aralık'ta faiz oranını 250 baz puan arttırarak yüzde 42,5'e yükseltti. Uzmanlar, bu ay bir faiz arttırımı daha bekliyor. Enflasyonun düşmeye başlamadan önce Mayıs ayında yüzde 70-75 civarında zirve yapması bekleniyor.

Öte yandan bu hafta İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenecek olan yıllık Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantılarının planlamasıyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, üst düzey Türk yetkililerin toplantılara katılmayacağını söyledi.