Rusya'dan ABD'ye Nükleer Silah Uyarısı

Rusya’nın nükleer silahların yayılmasını önlemeden sorumlu Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Vladimir Yermakov, ABD ve Rusya’nın askeri olarak karşı karşıya gelme riskinin arttığını söyledi

Rusya'dan ABD'ye Nükleer Silah Uyarısı

Rusya’nın nükleer silahların yayılmasını önlemeden sorumlu Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Vladimir Yermakov, ABD ve Rusya’nın askeri olarak karşı karşıya gelme riskinin arttığını söyledi.

Rus devlet haber ajansı TASS’a konuşan Yermakov, Washington yönetiminin davranışlarının ve takındığı tavrın iki nükleer gücün karşı karşıya gelme riskini arttırdığını iddia etti.

Rusya, Ukrayna saldırılarının başlamasının ardından Batılı devletlerin ve ABD’nin Ukrayna’ya destek vermesiyle birlikte zaman zaman nükleer silah kullanımını gündeme getiriyor.

Yermakov, yaptığı açıklamada, “Eğer ABD, Rusya’yla yüzleşme konusunda mevcut tavrını sürdürürse ve silahlı çatışmaya doğru gitme riski artarsa bu durumda nükleer silahları sınırlandırması anlaşmasının (START) kaderi de önceden belirlenmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

Yermakov, ABD ve Rusya’nın askeri olarak ne şekilde karşı karşıya gelmesini kast ettiğine dair herhangi bir detay paylaşmadı.

Yermakov, “Bugün en ciddi tehdit, nükleer güçler arasındaki askeri bir çatışma riskinin tırmanmasıdır. Ve maalesef bu risk her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Rusya'nın eski başbakanı ve Vladimir Putin'e en yakın isimlerden biri olan Dimitri Medvedev de dünyanın yeni bir dünya savaşının eşiğinde olduğunu söyledi.

Medvedev nükleer bir savaş tehlikesine işaret etti ve "Dünya hasta ve yeni bir dünya savaşının eşiğinde" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

"Küresel Askeri Harcamalar Tüm Zamanların Zirvesinde"