Sağlıklı sosyal medya kullanımı için aileler ve gençler ne yapabilir?

ABD Sağlık Dairesi Başkanı çocuk ve ergenlerin ruh sağlığının sosyal medyadan olumsuz etkilendiği uyarısında bulunarak teknoloji şirketleri, aileler ve Kongre üyelerine adım atılması çağrısı yaptı. Amerikalı yetkili, sorumlu ve sağlıklı sosyal medya kullanımı konusunda bazı önerilerde bulundu

Sağlıklı sosyal medya kullanımı için aileler ve gençler ne yapabilir?

ABD Sağlık Dairesi Başkanı Koramiral Vivek Murthy, çocuk ve ergenlerin ruh sağlığının sosyal medyadan olumsuz etkilendiği uyarısında bulunarak teknoloji şirketleri, aileler ve Kongre üyelerine adım atılması çağrısı yaptı. Amerikalı yetkili, sorumlu ve sağlıklı sosyal medya kullanımı konusunda hem anne-babalar hem de gençler için bazı önerilerde bulundu.

Hem sosyal medya platformları hem de politika yapıcıların attığı adımların yetersiz kalması sebebiyle, Instagram, TikTok ve Snapchat gibi platformlarda zaman zaman yer alan uygunsuz içerikler, hızla değişen ve sakıncalı olabilen bir algoritma dünyası ve bağımlılık yapan uygulamalarla mücadelede çoğu zaman aileler ve gençler yükü sırtlanmak zorunda kalıyor.

ABD Sağlık Dairesi Başkanı Vivek Murthy Salı günü yayınlanan rehberde, çocuklar ve ergenlerin korunması için sosyal medyanın etkisinin tüm boyutunun anlaşılmasını bekleme lüksü olmadığını vurguladı.

Peki anne-babalar ve gençler bu konuda ne yapabilir?

Gençlere öneriler:

Yardım isteyin: Siz ya da tanıdığınız biri sosyal medyadan olumsuz etkileniyorsa, güvendiğiniz bir arkadaşınızdan ya da bir başkasından yardım isteyin.

Sınır koyun: Uykunuzu alabilmek için yatmadan en az bir saat önce cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanmayın. Geceleri bu cihazların kullanımını sınırlayın. Sosyal ilişkiler kurmak ve başkalarıyla iki yönlü diyalog için yemeklerde ve buluşmalarda bu cihazları kullanmayın. İnsanlarla doğrudan ve şahsen iletişim kurun. Mobil cihazlar olmadan iletişim kurmayı günlük öncelik haline getirin.

Paylaştıklarınıza dikkat edin: Kendinizle ilgili şahsi bilgiler değerli. Paylaştığınız içerikler çoğu zaman kamuya açık olduğundan ve uzun süre dijital ortamda kalabildiğinden, paylaşımlarınızda ve bunları paylaştığınız kişiler konusunda seçici olun. Bir şeyi paylaşıp paylaşmama konusunda emin değilseniz, paylaşmamanız en iyisidir.

Taciz ve istismarı gizlemeyin: Böyle bir durumda güvendiğiniz bir kişiye, yakın bir arkadaşınıza, ailenizden birine, öğretmeninize ya da hak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz desteği verebilecek en az bir kişiye ulaşın. ABD’de yaşayanlar siber zorbalık vakalarını bildirmek için stopbullying.gov adresini kullanabilir. Sanal ortamda partneriniz tarafından taciz veya istismara uğradıysanız, Love is Respect platformundan bir uzmandan destek isteyin. Özel fotoğraflarınız çekildiyse ve izniniz olmadan sanal ortamda paylaşıldıysa, Take It Down adresine başvurarak kaldırılmasını isteyin.

Anne-babalara öneriler:

Evde sosyal medya planı oluşturun: Aile fertlerinin üzerinde uzlaştığı beklentiler evde sosyal medya kullanımında sağlıklı sınırların çizilmesine yardımcı olabilir. Böyle bir plan oluşturmak aile içinde sosyal medya kullanımı kuralları, ekran süresine getirilebilecek kısıtlamalar, içerik sınırları ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması gibi konularda açık bir tartışma ortamını teşvik edebilir.

Teknolojisiz alanlar oluşturun: Yatmadan en az bir saat önce ve geceleri elektronik cihaz kullanımını sınırlayın. Yemekler ve buluşmalarda teknolojik cihaz kullanmayın. Başkalarıyla çevrimdışı etkileşim ve bağlantı kurmalarını teşvik ederek, çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun.

Sorumlu bir davranış sergileyerek örnek olun: Anne-babalar, sosyal medya kullanımını sınırlayarak, sosyal medya alışkanlıkları konusunda bir bilinç ve sosyal medya hesaplarında olumlu bir davranış sergileyerek, sorumlu ve sağlıklı bir sosyal medya kullanımının nasıl olması gerektiği konusunda diğer aile fertlerine örnek olabilir. (Çocuklarıyla ilgili bilgi ya da içeriğin ne zaman ve nasıl paylaşıldığı gibi)

Çocuklara güven verin: Çocuklara teknolojiyi öğretin ve uygun yaşta sanal dünyada sorumlu katılımcılar olarak yer almaları için onları teşvik edin. Sosyal medyanın fayda ve risklerini; özel hayatın gizliliğinin ve kişisel bilgilerin korunmasının önemini onların anlayabileceği şekilde çocuklara anlatın. Kimlerle bağlantı kurduklarını, gizlilik ayarlarını, çevrimiçi deneyimlerini ve internet ortamında zamanlarını nasıl geçirdiklerini onlarla konuşun.