TCG Anadolu’ya İzmir’de Yoğun İlgi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu, İstanbul’dan sonra İzmir’de de halkın ziyaretine açıldı. İstanbul’da yaklaşık 140 bin kişinin gezdiği gemiye, İzmir’de de ilgi yoğundu

TCG Anadolu’ya İzmir’de Yoğun İlgi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu, İstanbul’dan sonra İzmir’de de halkın ziyaretine açıldı. Sarayburnu Limanı’ndan yola çıkan TCG Anadolu, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İzmir Alsancak Limanı’na demirledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Nisan’da İzmir’de düzenlenen mitingde, TCG Anadolu’nun İzmir’e geleceğini belirterek, "Son hafta TCG Anadolu Alsancak Limanı'na geliyor. Gezmeyi ihmal etmeyin, her zaman bu fırsatı yakalayamazsınız. Son haftayı buraya ayırdık” demişti.

“Müthiş gururlandım”

İstanbul’da yaklaşık 140 bin kişinin gezdiği gemiye, İzmir’de de ilgi yoğundu. TCG Anadolu’yu görmek için Manisa’dan geldiğini söyleyen öğretim görevlisi Ekrem Yılmaz, izlenimlerini VOA Türkçe’ye “İçerideki bu alet edevatları, teşkilatı, uçakları, tankları görünce müthiş gururlandım. Çok hoşuma gitti. Ben 56 yaşındayım, ülkemizde daha önce böyle şeyler görmemiştik. Bunların kendi memleketimizde yapılıyor olması insanı başka bir gururlandırıyor. Yapanların eline emeğine sağlık. İnşallah memleketimiz daha güzel günlere gidecek. Bundan hiç şüphemiz yok” sözleriyle anlattı.

“Her Türk’ün bir görmesi lazım kesin bunu”

Ev kadını Nesrin İnan da gemiyi görmek için günlerdir beklediğini söyleyerek, “Rüyalarımıza kadar girdi artık. Herkes maket, maket diyordu. Ben maketin kendisini gördüm. Her Türk’ün bir görmesi lazım kesin bunu. Bilmiyorum yani unutulacak gibi değil. O duygu, o askerler, o uçaklar, Kızılelma hele, hani maketti ya Kızılelma, o maketin ben kendisini gördüm. Ondan sonra, tanklarımızı gördüm. Daha önceden petrol araması için dışarıdan gemiler alıyorduk. Bulacağımız zaman gemilerini alıyorlardı. Ama şu anda petrolü biz kendimiz bulduk ve Türk halkı olarak da bedava petrol kullanıyoruz. Bunu da gördük” dedi.

“En duygulandığım şey Tayyip Baba’nın imzasına elimi koymamdı”

Aşçı Sinan Sezer de TCG Anadolu’yu görme sebebini VOA Türkçe’ye şu sözlerle anlattı: “Adamlar kutu yapmışlar dediler. Bakalım kutunun içinde neler var, oyuncak var mı diye bakalım dedik. Bayağı bir oyuncak varmış. Adam bu kadar masraf etmiş, bu kadar insan da benim gibi gelip bakıyor. En duygulandığım şey Tayyip Baba’nın imzasına elimi koymamdı. Gerisi benim için teferruat.”

“Artık hiçbir devlete hiçbir millete boyun eğmeyeceğiz”

Ev kadını Zehra Çevik de “Türkiye’nin gururunu görmek için geldim. Türkiye’nin neler başaracağını görmek istedim. Çünkü Türk insanı asla ve asla hiçbir zaman hiçbir millete yenilmez. Çok gurur verici şeyler var. İnanılmaz şeyler var. Yani o kadar duydum ki inadına Reis. Sanki ilk defa yeniden doğmuşum gibi geldi. Hani insan yeni bir evlat alır ya kucağına o evladı alırken bile o mutluluğu yaşamadım. Artık hiçbir devlete hiçbir millete boyun eğmeyeceğiz. Türkiye tek bayrak, tek millet, tek vatan bu kadar” diye konuştu.

“Biz istediğimiz her şeyi yapabiliriz”

Öğrenci Güney Kayra Fidan da TCG Anadolu ile gurur duyduğunu söyledi: “Öncelikle yüzyıllardan beri biz bu topraklarda bulunuyoruz ve bu toprakları savunmak için hepimiz kan döküyoruz, can veriyoruz. Bu eser de bizim bu topraklarda ebedi olduğumuzun ama bu toprakları işgal etmek isteyen güçlerin burada geçici olduğunun bir kanıtıdır. Ben bugün burada gezerken Kızılelma’yla da fotoğraf çekildim, helikopterlerimizle, Altay tankımızla, Zaha, birçok burada eserlerimizle fotoğraf çekildim. Ve ben şunu fark ettim, biz istediğimiz her şeyi yapabiliriz.”

“Aslan gibi Türk evlatları yaptı”

Ev kadını Mecbure Yaşar “Şu anda ağlamam bile geliyor. Türkiye’mi böyle görüyorum, daha çok seviniyorum derken emekli İsmail Uçkun, Türk savunma sektöründeki gelişmeleri Batı’nın Türkiye’ye ambargo uygulamasıyla açıkladı: “Biz Amerika’ya F-35 anlaşması yapmıştık. Amerika bizi F-35’i üretmekten men etti. Parasını verdiğimiz F-35’leri bize satmadı. F-16’ları da vermedi. Yunanistan’a bütün uçakları yığdı. Silahsızlanma olan adalara silahları yığdı, Amerika destekledi. Amerika ve Avrupa bize ambargo koyup bunları kısıtlayınca Türk milleti ne yaptı? Madem onlar vermiyorsa, bizim gencecik mühendislerimiz bunları yaptı. Bu gemiyi, uçaklarımızı, SİHA’ları aslan gibi Türk evlatları yaptı.”

TCG Anadolu, İzmir Alsancak Limanı'nda 10.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul edecek. Gemide Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma ve kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA'nın yanı sıra kısa süre önce testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen ana muharebe tankı Yeni Altay da ziyaretçiler için hazırlandı. 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu'da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.