Ukrayna İçişleri Bakanı Helikopter Kazasında Öldü

Kiev yakınlarındaki bir helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı ve bazı üst düzey Ukraynalı yetkililer yaşamını yitirdi. Kazada helikopterin çarptığı binadaki üç çocuk da öldü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, kazayı "korkunç bir felaket" olarak niteledi

Ukrayna İçişleri Bakanı Helikopter Kazasında Öldü
Kiev yakınlarındaki bir helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı ve bazı üst düzey Ukraynalı yetkililer yaşamını yitirdi.

Kiev yakınlarındaki bir helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı ve bazı üst düzey Ukraynalı yetkililer yaşamını yitirdi. Kazada helikopterin çarptığı binadaki üç çocuk da öldü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, kazayı "korkunç bir felaket" olarak niteledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri'nden bir sözcü, Fransız yapımı Super Puma helikopterinin Kiev'in kuzeydoğusundaki Brovary'da bir binaya çarptığını bildirdi.

Helikopterin bir çocuk yuvası binasına çarpması büyük bir yangının çıkmasına ve binanın bir cephesinin tamamen yanmasına neden oldu. Kiev Bölge Valisi, bu sabah meydana gelen kaza sırasında çocuk yuvasında çocukların ve görevlilerin bulunduğunu söyledi.

Bölgede yaşayan 17 yaşındaki Glib adlı Ukraynalı, Reuters'a kaza alanını anlattı ve "Yaralıları, çocukları gördük. Çok sis vardı, her şey ortalığa saçılmıştı. Bağrışmaları duyduk, onlara doğru koştuk. Çocukları kucaklayıp yangının çıktığı çocuk yuvasının dışına çıkardık" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Ihor Klimenko, 2021 yılında Cumhurbaşkanı Zelenski tarafından atanan İçişleri Bakanı Denis Monastirski'nin helikopter kazasında yaşamını yitirdiğini doğruladı. Kazada Monastirski'nin yardımcısı Yevgeni Yenin ve bakanlığın genel sekreteri de hayatını kaybetti.

Kiev Bölge Valisi Oleksiy Kuleba, 18 kişinin öldüğünü söyledi, ancak daha sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ölü sayısı 16 olarak verildi. 12'si çocuk 30 kişininse yaralandığı, yaralıların çoğunda yanıklar olduğu bildirildi.

Zelenski, Telgram mesajlaşma uygulaması üzerinden paylaştığı mesajında, "Bugün Kiev bölgesindeki Brovary'de korkunç bir felaket oldu. Bu acıyı sözlerle tarif etmek imkansız" dedi.

Yetkililer, helikopter kazasının nedenini belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi, ancak hiçbiri Rusya'nın olası bir saldırısından bahsetmedi.

Ukrayna Devlet Güvenlik Hizmetleri Dairesi (SBU), kazayı soruşturduğunu ve uçuş kurallarının ihlali, teknik bir sorun ya da helikopterin kasten tahrip edilmesi gibi kazanın olası birkaç nedeni üzerinde durduğunu bildirdi.

"Parlayan bir ışıktı"

Polis şefi ve acil durum hizmetlerinden yapılan açıklamada ölenlerin dokuzunun helikopterin içinde olduğu doğrulandı.

Dnipro'da Rus füze saldırısının bir apartman binasına isabet etmesi sonucu 45 kişinin yaşamını yitirmesinden sadece birkaç gün sonra meydana gelen helikopter kazası, Ukrayna'ya yeni bir darbe indirdi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ihnat, kazanın soruşturulmasının en az birkaç hafta alacağını söyledi.

Ihnat, bir televizyon programında, "Ne yazık ki pilotların dediği gibi gökyüzü hataları affetmez, ama kazanın nedenleriyle ilgili konuşmak için henüz erken" dedi.

Avukat ve siyasetçi 42 yaşındaki Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirski, Zelenski'nin partisinden 2019 yılındaki parlamento seçimlerinde meclise girmişti. Parlamentoda Kolluk Kuvvetleri İşleri Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Monastirski, 2021 yılı Temmuz ayında dönemin İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un görevini bırakması üzerine bu göreve atanmıştı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Monastirski'yi "Putin'in yasadışı işgali sırasında Ukrayna halkını destekleyen parlak bir liderlik ışığı" olarak tanımladı ve Monastirski'nin azmi, iyimserliği ve vatanseverliğinin kendisini etkilediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve başka yabancı liderler, Monastirski'nin ölümü üzerine Ukrayna'ya taziye mesajlarını iletti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Ukrayna'da İçişleri Bakanı'nın ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasının Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşta ödediği "dev bedelin" göstergesi olduğunu söyledi.

Çatışmalar sürüyor

Öte yandan Ukrayna'nın doğusunda gece boyunca çatışmaların sürdüğü bildirildi. Son iki aydır hem Rusya hem de Ukrayna, devam eden hendek savaşlarında çok az kazanım için büyük kayıplar verdi.

Ukrayna ordusu, Ukraynalı kuvvetlerin doğudaki Bahmut'ta ve Bahmut'un güneyindeki Klişçiivka köyünde Rus saldırılarını püskürttüğünü kaydetti. Son haftalarda Bahmut'a yoğunlaşan Rusya, geçen hafta kentin kuzeyindeki tuz madenciliği kasabası Soledar'ı ele geçirdiğini iddia etmişti.

Ukrayna'nın 2022 yılının ikinci yarısında önemli kazanımlar elde etmesi sonrasında son iki aydır ön cephede ilerlemenin zorlaştığı görülüyor. Kiev, Batılı ülkelerin tedarik edeceği yeni silahların bu yıl Ukrayna'ya ivme kazandırmasını, özellikle ağır tankların Rus hatlarını kırmaya çalışan Ukraynalı askerlere hareketlilik ve koruma sağlamasını umuyor.

İLGİLİ HABERLER

ABD'den Almanya’da Ukrayna Güçlerine Eğitim

Ukrayna'nın Batılı müttikleri Cuma günü Amerika'nın Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nde biraraya gelerek Ukrayna'ya daha fazla silah yardımı taahhüdünde bulunacak. Dikkatler, özellikle Leopard tanklarının Ukrayna'ya tedariki konusundaki her türlü karar üzerinde veto gücü bulunan Almanya'ya çevrildi. Avrupa'da birçok ülkenin ordularının envanterinde bulunan Alman yapımı Leopard'lar, Ukrayna için en uygun tank olarak kabul ediliyor.

Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius'un bir numaralı gündem maddesinin Leopard tanklarının Ukrayna'ya tedarikine ilişkin kararı olduğu bildiriliyor.

Almanya yeni savunma bakanı Boris Pistorius
İLGİLİ HABERLER

Almanya'nın Yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius

Batılı ülkelerin Ukrayna'ya tank göndermeme yönündeki tavrından ayrılan ilk ülke olan İngiltere, haftasonunda Challenger tanklarının Ukrayna'ya tedarik edileceği sözü verdi ve Almanya'dan Leopard tanklarının tedarikine onay vermesi çağrısında bulundu. Polonya ve Finlandiya, Almanya'nın izin vermesi durumunda Leopard tanklarını Ukrayna'ya göndereceklerini kaydetmişti.

İsviçre'nin Davos kasabasında devam eden Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, tankların Ukrayna'ya tedarik edilmesi yönünde bir karar beklediğini söyledi. Landsbergis, "Diğer liderlerle burada yaptığım konuşmalarda duyduğum kadarıyla bu yönde karar çıkacak, ivme var" dedi.

Lavrov: "Ufukta barış görüşmesi yok"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Moskova'nın Ukrayna'yla barış görüşmesi yapılması olasılığı görmediğini ve Zelenski'yle müzakere olamayacağını söyledi. Rusya, sadece Ukrayna'nın Moskova'nın Ukrayna sınırları içindeki toprakları almasını kabul etmesi şartıyla müzakere yapılabileceğini kaydetmiş, Kiev ise Rusya Ukrayna'da işgal ettiği tüm topraklardan geri çekilene kadar savaşmaya devam edeceğini bildirmişti.

Öte yandan Ukraynalı yetkililer, Cumartesi günkü Rus füze saldırısının bir apartman binasına isabet ettiği ve 45 kişinin ölümüne yol açtığı Dnipro'da dün arama kurtarma çalışmalarını sonlandırdı. Yaklaşık 20 kişinin halen enkaz altında kayıp olduğu bildiriliyor.