Washington’daki İsrail’e destek yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı

İsrail'e destek, Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması talebi ve Yahudi karşıtlığını kınamak üzere ABD Kongre binasından Lincoln Anıtı'na kadar uzanan ulusal park alanında on binlerce gösterici biraraya geldi

Washington’daki İsrail’e destek yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı
İsrail'e destek vermek, Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasını talep etmek ve antisemitizmi yani Yahudi karşıtlığını kınamak üzere ABD Kongre binasından Lincoln Anıtı'na uzanan ulusal park alanına binlerce gösterici toplandı

ABD’nin başkenti Washington, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının ardından en büyük İsrail’e destek yürüyüşüne evsahipliği yaptı. "İsrail için Yürüyüş" gösterisine onbinlerce kişi katıldı.

İsrail'e destek vermek, Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasını talep etmek ve antisemitizmi yani Yahudi karşıtlığını kınamak üzere ABD Kongre binasından Lincoln Anıtı'na uzanan ulusal park alanına binlerce gösterici toplandı.

Gösteri için katılımcılar, ülkenin dört bir yanından uçak ve otobüslerle başkente geldi.
Gösteri için katılımcılar, ülkenin dört bir yanından uçak ve otobüslerle başkente geldi.

Organizatörlerin paylaştığı bilgilere göre Ulusal Park Hizmetleri’nce verilen gösteri izninde 60 bin kişinin katılımı öngörülüyordu.

"Yürüyüş" olarak tanımlanmasına rağmen, çitlerle çevrili alandaki etkinlik sokaklara taşmadı.

Gösteri için katılımcılar, ülkenin dört bir yanından uçak ve otobüslerle başkente geldi.

Güvenlik arttırıldı, Ulusal Muhafızlar devrede

Washington D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, dün düzenlediği basın toplantısında, Ulusal Muhafızlar’ın "bazı trafik güvenliği noktalarında" başkent polisine yardımcı olmak üzere hazır bulunacağını söylemişti.

Bowser, Ulusal Muhafızlar’ın yerel polisle eşgüdümlü çalışacağını kaydetmişti.

Amerika basınının İç Güvenlik Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberlerde, genellikle kalabalığın büyüklüğü, Kongre üyelerinin katılacağı beklentisi ve algılanan tehdit seviyesine göre belirlenen “etkinlik güvenlik seviyesinin” en yüksek düzeye çıkarıldığı belirtildi.

Amerikan basınına göre Kongre Binası Polisi istihbarat değerlendirmesinde ise yürüyüş için herhangi bir inandırıcı tehdit ya da karşı gösteri tespit edilmedi.

Gösteri için Pazartesi akşamından itibaren çevredeki yollar trafiğe kapatıldı. Gösteri haftaiçi düzenlendiği için şehir merkezinde çalışanlar ve evden çalışma seçeneği olmayanlar, trafikte zorluklar yaşadı.

Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları ve Büyük Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı tarafından organize edilen gruplar, internet sitelerinde, bu yürüyüşün "İsrail halkıyla dayanışma içinde biraraya gelmek, ABD’nin Ortadoğu'daki en önemli müttefikine olan bağlılığı göstermek, artan antisemitist (Yahudi karşıtı) şiddet ve taciz eğilimini kınamak ve her rehinenin derhal ve güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını talep etmek için bir fırsat olacağını" bildirdi.

ABD'li senatörlerden miting sahnesinde İsrail'e destek mesajı

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Partililer’in Lideri Hakeem Jeffries mitingde konuşma yaptı.

Schumer, "Amerika acınızı hissediyor. Sizinle birlikte acı çekiyoruz. Sizin yanınızdayız. İhtiyacınız olan tüm yardımı alana kadar da rahat etmeyeceğiz" dedi.

ABD'nin seçilmiş en üst düzey Yahudi yetkilisi olan Senatör Schumer, "Tarihin, Yahudiler'in hedef alındığı, öldürüldüğü ve katledildiği Holokost günlerine geri dönmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Senatörler birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırdı ve kalabalığa "İsrail'in yanındayız" sloganı attırdı.
Senatörler birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırdı ve kalabalığa "İsrail'in yanındayız" sloganı attırdı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson da İsrail'in ayakta kalması gayesinin ABD liderlerini ve aslında tüm Amerikalıları birleştirdiğini söyledi.

Johnson, kalabalıktan yükselen "Ateşkese hayır" tezahüratları ve sloganları karşısında "Ateşkes çağrıları çok çirkin" dedi.

Hakeem Jeffries de Yahudi devletinin "her zaman ve sonsuza kadar" varlığını sürdüreceğini söyledi; "Herhangi birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış demektir" dedi.

Senatörler birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırdı ve kalabalığa "İsrail'in yanındayız" sloganı attırdı.

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan ABD'ye teşekkür

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog ve ABD'nin antisemitizmle mücadele ve izleme özel temsilcisi Büyükelçi Deborah Lipstadt’ın da konuşmaları ile gösteride yer aldı.

Mitinge katılanlara Kudüs'teki Ağlama Duvarı’ndan seslenen Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, bu duvarın İsrail halkının ebedi olduğunu ve kimsenin kendilerini yıkamayacağını hatırlattığını söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog

Göstericilere teşekkür eden Herzog, "İsrail devletinin en karanlık anında ayağa kalktınız ve ilan ettiniz: Hineini, ben buradayım. Biz buradayız. Bundan daha büyük ve daha haklı bir dava olamaz" dedi.

Herzog ayrıca Başkan Biden ve Kongre'yi ABD ve İsrail arasındaki ortaklığı gösteren "ahlaki netlikleri ve cesur eylemleri" için övdü.

Filistin yanlısı gruplar temkinli

Filistin Gençlik Hareketi'nin Washington şubesi, Instagram'da destekçilerinden Salı günkü İsrail yanlısı etkinliğe "katılmamalarını" istedi.

Yaklaşık bir hafta önce de sadece birkaç cadde ötede Filistinliler’e destek ve Gazze’de ateşkes için onbinlerce kişi Kongre ile Beyaz Saray arasında kalan Özgürlük Meydanı’ydı.

VOA Türkçe’nin izlediği protestoda göstericilerin büyük bölümü, Biden yönetiminden, İsrail’e verilen maddi ve askeri yardımı kesmesini talep etti. (4 Kasım 2023)
İLGİLİ HABERLER

ABD’nin başkentinde ''Filistin’e Özgürlük'' mitingine binlerce kişi katıldı

Protestoya, sivil toplum kuruluşları ve örgütlerce organize edilen otobüslerle, ülkenin dört bir yanındaki şehirlerden gelen göstericiler katıldı. Göstericilerin büyük bölümü, Biden yönetiminden, İsrail’e verilen maddi ve askeri yardımı kesmesini talep etmişti.

Dilge Timoçin