WLC 24 'de bir kültür yolculuğu : ChristianKarembeu

 WLC 24 'de bir kültür yolculuğu : ChristianKarembeu
Foto:Hasan Eryiğit
 WLC 24 'de bir kültür yolculuğu : ChristianKarembeu
 WLC 24 'de bir kültür yolculuğu : ChristianKarembeu

WL Convention'da tanıdık simalar...

WinterLegueConvention dünya futbolunun önemli simalarından birini ağırladı.  Dünyanın en önemli spor turizmi etkinliğinin ikinci gününde panel konukları arasında, Fransız yıldız ChristianKarembeu de vardı. Gün boyu yapılan ve her biri bir diğerinden önemli konu başlıklarının işlendiği panellerde futbolun paydaşları bir aradaydı.

 

 WLC 24 'de bir kültür yolculuğu : ChristianKarembeu

Etkinliğin dikkat çeken profillerinden ChristianKarembeu, D Smart Spor Müdürü Aykut Aydın'ın  moderatörlüğünü yaptığı panelde, Fransız yıldızın futbol kültürlerindeki başarı serüveni üzerine konuştular.  Karembeu gördüğü kültür zenginlikleri hakkında, "17 yaşımda Avrupa'da yaşama kararımı çoktan vermiştim. Avrupaya bir bavulum dahi olmadan sadece futbolla geldim. Şanslıydım; insanlarla tanışarak, dinleyerek, öğrenerek ilerledim. Gittiğim her ülke kültüründen birşeyler öğrenerek devam ettim.  Dil öğrenmek de bence bir kültürel bir yapı. Futbolu farklı toplumları ve farklı kültürleri birleştirdiği için seviyoruz. Futbol farklı kültür ve yapıdaki insanları bir araya getirebiliyor."dedi.

Sonrasında kariyer başarılarından bahseden Karembeu, " Kesinlikle kariyer yolculuğumdaki tüm detayların birini, diğerinden üstün tutup kıyaslayamam. Her birinde farklı  yerlerden arkadaşlarımla oynadım. Benim için daha fazlasını kazanmak ve ileriye gitmek ilham kaynağım oldu. Nereden geldiğimi ve kim olduğumu hiçbir zaman unutmadım. Küçük bir ada ülkesinden geldiğim için bu yolculuk bence başlı başına bir başarı. Yeni diller ve farklı insanlar tanıdım. Bu uzun yolculuğun her bir gününde farklı fedakarlıklarım oldu. Dünyanın her yerinde bir taraftarınız  ve takipçiniz  olabiliyor. Bunu yapabiliyorsanız  başarılısınız demektir." diyerek sözlerini tamamladı.

 

Endonezya futbolu ilerliyor

Günün bir diğer panelinde  OnsideAssist Sports Management Genel Müdürü Kazım Şengönülmoderatörlüğünde Endonezya Baru Ligi Operasyon Direktörü AsepSaputra ile birlikte 'Ligde operasyon yönetimi' başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdiler. Saputra, Endonezya'nın futbol adına bir değişim ve dönüşüm sürecinde  olduğunu belirterek ,"Amacımız Endonezya futbolunun  kalite çıtasını daha yukarıya çıkarmak. Futbola ve Endonezya'ya olan güveni artırmak istiyoruz. Yeni bir dönüşümle uluslarası standart ve profesyonelliği geliştirmeye yöneldik. Önümüzde bir hayal ve vizyon var. Ülkem bu büyüme potansiyeline sahip. Ancak bu konuda biraz zamana ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

 

 

Futbolcular da birer insan

Günün son panelinde ise ValdPerformance Müşteri Başarı Yöneticisi LucasGalmiche, Barça Academy İnternational Eski Sportif Direktörü JordiGratacos, Futbol Koçu JuanFerrando 'Antrenörler ve sporcular için takım sporu stratejilerinde spor bilimi' konusunda bir araya geldi.

Panelde her futbolcuya birbirinden farklı programlarla eğitim verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Sporcuların tümünün ayrı ayrı verilerinin tutulmasının fayda sağlayacağı, takım oyununda bir hata yapıldıktan sonra gösterilen reaksiyonların önemli olduğunun altı çizildi. Onların da birer insan olduğunun unutulmaması gerektiği konusunda fikir birliğine varan panelistler, WL Convetion da bu konuda bir araya geldikleri için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Hasan Eryiğit