Yunus Emre Enstitüsü’nde Şok Değişiklik: Şeref Ateş Görevden Alındı

Medya.Berlin genel yayın yönetmeni Mustafa Ekşiye gelen bilgi notuna göre YEE gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyoruz.

Yunus Emre Enstitüsü’nde Şok Değişiklik: Şeref Ateş Görevden Alındı
Görevden alınan YEE başkanı Prof.Şeref Ateş- Arşiv Foto
Yunus Emre Enstitüsü’nde Şok Değişiklik: Şeref Ateş Görevden Alındı

Ankara-

Yunus Emre Enstitüsü, bugün sürpriz bir gelişme ile sarsıldı. Enstitü Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Şeref Ateş, ani bir kararla görevden alındı. Bu beklenmedik değişiklik, aynı gün gerçekleştirilen Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Toplantısı’nın ardından duyuruldu. Toplantıda alınan karar doğrultusunda, Enstitü Başkanlığı’na Prof. Dr. Abdurrahman Aliy atandı.

Şeref Ateş’in görevden alınmasının hemen ardından, hakkında ciddi iddialar ortaya atıldı. Ateş'in, büyük miktarlarda yolsuzluk yaptığı öne sürülmekte ve bu iddialar doğrultusunda hakkında birden fazla dava açıldığı bildirilmektedir. Daha önce de benzer yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Ateş’in, bu seferki durumu çok daha ciddi görünüyor.

Bu kararın çok geç alındığı eleştirileri de yükselmekte. Enstitü içerisinde ve kamuoyunda, Ateş’in uzun süredir tartışmalı işler çevirdiği söylentileri dolaşırken, görevden alınma kararının zamanlaması tepki çekiyor. Şeref Ateş, 2012-2013 yıllarından bu yana çeşitli görevlerde bulunmuş ve bu süreçte de çeşitli eleştirilerin hedefi olmuştu.

 Alınan bilgilere göre, Ateş’in görev yaptığı bütün pozisyonlarda gizemli ve içine kapanık bir tutum sergilediği belirtiliyor. Ancak, bu dış görünüşün kamuoyunda yarattığı intiba  birçok  iddiaların gün yüzüne çıkaçağına benziyor.

Enstitü personeli ve kamuoyu, bu değişimin ardından yaşanacak gelişmeleri yakından takip ediyor. Yunus Emre Enstitüsü, dünya genelinde Türk dili ve kültürünün tanıtımında önemli bir misyon üstlenmiş olup, bu tür iddiaların kuruma zarar vermemesi için gerekli adımların atılacağı ifade ediliyor.

Bu ani değişiklik ve beraberinde gelen soruşturmaların sonuçlarının ne olacağı, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Kamuoyunun gözü kulağı, Yunus Emre Enstitüsü’nden gelecek açıklamalarda olacak.

Kanalımıza gelen bilgi notuna göre YEE gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyoruz.

İlgili Haber

İlgili  Haber
 Prof.Dr. Öztürk Emiroğlu'nun Görevine Neden Son Verilmişti ?
YEE'de Neler Oluyor?

İlgili Haber
"Başarılı İsimler İstifa Ederken, Yunus Emre Enstitüsü Yönetimi Soru İşaretleriyle Dolu!"