6 Ocak Kongre baskınındaki rolü nedeniyle “Proud Boys” eski liderine 22 yıl hapis cezası

6 Ocak 2021'deki Kongre baskınında hükümete karşı isyana teşvik için komplo kurmakla suçlanan "Proud Boys" örgütünün eski lideri Henry Enrique Tarrio’ya 22 yıl hapis cezası verildi. Böylece Tarrio, 6 Ocak 2021 baskınında hüküm giyenler arasında en uzun süreli hapis cezasını alan kişi oldu

6 Ocak Kongre baskınındaki rolü nedeniyle “Proud Boys” eski liderine 22 yıl hapis cezası
Proud Boys (Gururlu Çocuklar) örgütünün eski lideri Henry Enrique Tarrio

6 Ocak 2021'deki Kongre baskınında hükümete karşı isyana teşvik için komplo kurmakla suçlanan Proud Boys (Gururlu Çocuklar) örgütünün eski lideri Henry Enrique Tarrio’ya 22 yıl hapis cezası verildi.

Böylece Tarrio, 6 Ocak 2021 baskınında hüküm giyenler arasında en uzun süreli hapis cezasını alan kişi oldu.

Tarrio'nun Washington'daki ABD Bölge Yargıcı Timothy Kelly tarafından verilen cezası, geçen hafta dört yardımcısının 10 ila 18 yıl arasında hapis cezası almasının ardından geldi.

Beş kişi Mayıs ayında Kongre'nin 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamasını engellemek ve dönemin Başkanı Donald Trump'ı iktidarda tutmak amacıyla Kongre Binası'na saldırı planlamaktan suçlu bulunmuştu.

Joseph Biggs (sağda) ve diğer Proud Boys üyeleri 6 Ocak 2021'de Kongre binasına doğru yürürken.
İLGİLİ HABERLER

6 Ocak Kongre saldırısı zanlılarına 17 ve 15 yıl hapis cezası

"Ciddi ve utanç verici bir suç"

Yargıç Kelly Tarrio'yu mahkum etmeden önce yaptığı açıklamada, "Tarrio'nun mahkum edildiği asıl şeylerden, yani kışkırtıcı komplo ve seçimleri engellemeye yönelik komplodan dolayı pişmanlık duyduğuna dair herhangi bir şey görmüyorum" dedi. Kelly ayrıca, Tarrio'nun komplodaki liderlik rolüne dikkat çekerek, 6 Ocak'ta yaşananların "son derece ciddi ve utanç verici" olduğunu söyledi.

Tarrio ve “Proud Boys” grubunun diğer üyeleri olan Nordean, Joe Biggs ve Zachary Rehl sırasıyla 18, 17 ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılarak savcıların istediğinden çok daha az ceza almışlardı. Kışkırtıcı komplo suçlamasından kurtulan ancak diğer suçlamalardan hüküm giyen Dominic Pezzola ise 10 yıl ceza aldı.

Savunmasında mahkemede duygusal bir konuşma yapan Tarrio, 6 Ocak için ailesinden, emniyet güçlerinden ve siyasetçilerden özür dileyerek, ülkede "siyasi şiddete yer olmadığını" söylemiş ve "Tüm ülkenin birliği için dua ediyorum" demişti.

Tarrio Kongre baskınında yoktu

Kongre baskınına bizzat katılmamış olan Tarrio, ABD Adalet Bakanlığı'nın Amerikan tarihinin en büyük soruşturmasının bir numaralı hedeflerinden biriydi.

Tarrio, Donald Trump'ın Joe Biden'la seçim kampanyası sürecinin ilk tartışma programı sırasında Proud Boys'a yönelik olarak "geri durup beklemeye geçin" talimatını verdiği dönemde solcu aktivistlerle sokak kavgalarına girmesiyle bilinen neo-faşist grubun liderliğini yapıyordu.

Aşırı sağcı Proud Boys grubunun geçmişte ulusal başkanlığını yapan Tarrio ve üç yardımcısı, Mayıs ayında Washington'da görülen davada jüri tarafından Donald Trump'ı 2020 seçimini kaybetmesine rağmen Beyaz Saray'da tutmak için iktidar değişimini engellemek amacıyla komplo kurmaktan suçlu bulunmuştu.

Tarrio'nın 6 Ocak 2021 Kongre baskını sırasında Washington'da olmamasının nedeni, baskından iki gün önce bir başka sebepten ötürü tutuklamış ve hakkında başkentten uzak durması kararı çıkmış olmasıydı. Ancak savcılar, Tarrio'nun Kongre binasını basan Proud Boys üyelerini örgütlediği ve saldırıyı doğrudan yönettiğini iddia etti.

Savcılar Tarrio için 33 yıl hapis cezası talep ediyordu. Bugüne kadar bin yüzden fazla kişi Kongre saldırısıyla bağlantılı federal suçlarla yargılandı. Bu kişilerden 600’den fazlası suçlu bulundu ve ceza aldı.