“60 Gün Ne Zaman Bitiyorsa Seçim O Gündür”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında yaklaşan seçimler ve The Economist dergisinin kendisiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan, kendisinin aday olup olamayacağı şeklindeki tartışmalara yanıt verirken muhalefeti hukuk kurallarını bilmemekle itham etti

“60 Gün Ne Zaman Bitiyorsa Seçim O Gündür”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında yaklaşan seçimler ve The Economist dergisinin kendisiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan, kendisinin aday olup olamayacağı şeklindeki tartışmalara yanıt verirken muhalefeti hukuk kurallarını bilmemekle itham etti.

Erdoğan, Cuma namazını İstanbul’da konutunun bulunduğu Kısıklı’daki Hz. Ali Camisi’nde kıldı. Namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, seçim konusu ve Economist dergisinin haberine değindi.

Erdoğan, seçim takvimi ve kendisinin aday olup olamayacağına dair tartışmalarla ilgili olarak, “Hukuk farklı bir şey. Ama bunun yanında guguk, o da farklı bir şey. Dolayısıyla şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık” dedi.

İLGİLİ HABERLER

14 Mayıs’ta Seçim Ne Anlama Gelecek?

Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçim ilan etmesiyle ilgili yetkisine dair de “Cumhurbaşkanı’nın yetkileri bellidir. Şu anda Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Ve ne diyor; Cumhurbaşkanı Kararnamesi’yle 60 gün önceden bu işin ilanını yapar ve 60 gün sonra da ne olur? Yüksek Seçim Kurulu, bu kronolojik yapıyı çalıştırır, örneğin ne zaman bunu ilan etti? Mart’ın diyelim 10’nunda. Mart’ın 10’unda ilan ettiyse ondan sonra 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün nedir? Seçim günüdür. Bunu da kim takip eder? Yüksek Seçim Kurul takip eder. Ama şimdi bunlar tabi bu işin farkında değil. Ne oluyor ne gidiyor ne bitiyor? Ama 14 Mayıs’ı konuşmaya başladılar. Bu da hayırlı bir adımdır” diye konuştu.

Erdoğan’a, İngiliz The Economist dergisinin son sayısında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kapakta yer vermesi ve seçimlere ilişkin yayınladığı analizde Erdoğan’ın yetkilerini ve Meclis’i kullanarak Türkiye’yi bir felakete sürükleyebileceği yorumları soruldu.

Erdoğan, “Türk medya mensubu olarak The Economist'in yorumuna sizler evet diyor musunuz? Yani Türkiye'nin kaderini İngiliz dergisi mi tayin ediyor? Benim milletim tayin ediyor. Benim milletim ne derse Türkiye'de o olur. Türkiye'nin kaderini İngiliz dergisi tayin edemez” yanıtını verdi.

Yunanistan’a yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir temel atma törenine katıldı. Burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD’ye yaptığı “Türkiye’ye F-16 satışı yapmayın” çağrısına değindi.

Erdoğan, “Yunanistan şöyle demiş, bu böyle demiş. Diyorlar ki bu Tayfun diye bir füze, Türkiye üretti. Eee? Bu Atina'yı vurursa ne olacak? Bizim Atina'yı vurmak gibi bir derdimiz yok, yeter ki siz akıllı olun. Adaları silahlandırmaya kalkarsanız, biz eli kolu bağlı mı duracağız. Bak Miçotakis, gene sağda solda konuşuyorsun. Şunu iyi bil, eğer bir yanlış yapmaya kalkarsan çılgın Türkler yürür, bunu bilesin ama akıllı uslu durursan, bizim seninle işimiz yok. Biz nice ihanete rağmen 20 yıldır sabırla, azimle fedakarlıkla bugünlere getirdiğimiz stratejik projelerimizi, eserlerimizi, hamlelerimizi 3-5 muhterisin keyfine teslim edemeyiz” dedi.