ABD ordusu Güney Carolina’da kayıp F-35 savaş uçağını bulmak için halktan yardım istedi

Güney Carolina’da dün ABD’li bir deniz piyadesi pilotu havalandırdığı F-35 savaş uçağından paraşütle atladı. Güvenli bir şekilde karaya inen pilotun neden atladığı bilinmiyor. Kayıplara karışan uçağın bulunması için ABD’li askeri yetkililer halktan yardım istedi

ABD ordusu Güney Carolina’da kayıp F-35 savaş uçağını bulmak için halktan yardım istedi
Güney Carolina’da dün ABD’li bir deniz piyadesi pilotu havalandırdığı F-35 savaş uçağından paraşütle atladı. Kayıplara karışan uçağın bulunması için ABD’li askeri yetkililer halktan yardım istedi.

ABD’li yetkililer, bir deniz piyadesi pilotunun dün öğleden sonra Güney Carolina eyaletinin Kuzey Charleston şehri üzerinde F-35 savaş uçağı üzerinden güvenli bir şekilde atladığını ve uçağın kaybolduğunu duyurdu.

Kayıp uçağı arama çalışmalarının şehrin kuzeyindeki iki göle odaklandığını söyleyen yetkililer, vatandaşlardan yardım istedi.

Uçağın pilotu dün paraşütle güvenli bir şekilde F-35 uçağından atladı.

Binbaşı Melanie Salinas, pilotun yakınlarda bir hastaneye kaldırıldığını ve durumunun stabil olduğunu söyledi. Yetkililer, pilotun adını açıklamadı.

Charleston Ortak Üssü’nde Kıdemli Uzman Çavuş Heather Stanton, kayıp F-35 Lightning II jetinin konumu ve yörüngesine dayanarak, aramaların şehrin kuzeyindeki Moultrie ve Marion Göllerine odaklandığını söyledi.

Onbaşı Christian Cortez, F-35B Lightning II savaş uçağıyla ilgili bir kaza yaşandığını ve uçağın aramalarının sürdüğünü söyledi. Cortez, uçakta tam olarak ne yaşandığının araştırıldığını belirtti.

Stanton, bölgede kötü hava koşullarının düzelmesinin ardından Güney Carolina güvenlik birimlerinin bir helikopterinin F-35 arama çalışmalarına katıldığını söyledi.

Yetkililer dün internet üzerinden yaptıkları paylaşımlarda uçağın yerinin belirlenmesi konusunda halktan yardım talebinde bulundu.

Charleston Ortak Üssü’nün eskiden Twitter olarak bilinen X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, “Kurtarma ekiplerimizin F-35'i bulmasına yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahipseniz lütfen Üs Savunma Harekat Merkezini arayın” çağrısı yapıldı.

Yetkililer, hala pilotun neden atladığının araştırıldığını söyledi.

Salinas, bir diğer F-35 jeti pilotunun Charleston Ortak Üssü'ne güvenli bir şekilde döndüğünü duyurdu.

Bahsi geçen F-35 uçakları ve pilotlar, Güney Carolina'da Atlantik Okyanusu kıyısı yakınlarında Beaufort şehrindeki bir filodaydı.

Lockheed Martin tarafından üretilen bir F-35 uçağının maliyeti yaklaşık 80 milyon dolar.

ilgili haber

İlgili Haber