Venezuela ile Türkiye petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında iki mutabakat zaptı imzaladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Venezuela Petrol Bakanı Tellechea ile başkent Caracas’ta biraraya geldi. İki ülke arasındaki anlaşmaların ABD’nin Venezuela’ya petrol ve doğalgaz ticaretine yeniden yaptırım uygulayacağını açıklamasından bir gün sonra yapılması dikkat çekti

Venezuela ile Türkiye petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında iki mutabakat zaptı imzaladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Venezuela Petrol Bakanı Pedro Rafael Tellechea ile başkent Caracas’ta biraraya geldi.

Türkiye’nin Latin Amerika’da ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerinin en hızlı geliştiği ülke olan Venezuela ile yeni anlaşmalara imza atıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Venezuela Petrol Bakanı Pedro Rafael Tellechea ile başkent Caracas’ta biraraya geldi. Heyetlerin gerçekleştirdiği çalışmanın ardından iki ülke arasında petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında iki ayrı mutabakat zaptı imzalandı.

Bayraktar, dün de Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez’le biraraya gelmiş ve Rodriguez toplantıda, ikili ticaretin arttırılması ve doğrudan yatırımların teşvik edilmesi amacıyla iki ülke arasındaki enerji ve madencilik ortaklıklarının güçlendirilmesi konusunu ele aldıklarını beyan etmişti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Caracas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu ile Petrol Bakanı ve devletin petrol şirketi PDVSA Başkanı Tellechea arasında yapılan bir görüşmenin ardından enerji alanındaki işbirliğinin güçlendirildiği açıklanmıştı,

Anlaşma ABD’nin yaptırım açıklamasının ardından geldi

Anlaşmaların ABD’nin, Venezuela Anayasa Mahkemesi’nin muhalefetin ortak başkan adayı Marina Corina’ya siyasi yasak getirmesinin ardından Venezuela’nın altın, petrol ve gaz ticaretine yaptırımları yeniden uygulamaya koyacağı günün hemen ertesinde gelmesi dikkat çekti.

ABD, Venezuela seçimlerinde muhalefetin adayını engelleyen yasak nedeniyle, Caracas’a yeniden yaptırım uygulamaya başladı.
İLGİLİ HABERLER

Venezuela ve ABD arasında yaptırım krizi büyüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Washington'un enerji şirketlerine Venezuela’da faaliyette bulunması için belirlenen noktalara petrol ve gaz ticareti yapmasını sağlayan ve 18 Nisan’da sonra erecek iznin yenilenmeyeceğini duyurmuştu.

Geçen yıl ticaret yüzde 32 azaldı

İki ülke arasında 2019 yılından bu yana artan ikili ticaret, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 32,48 azalarak 732 milyon dolara düştü

Türkiye ile Venezuela arasında serbest ticaret anlaşması, ticareti geliştirme anlaşması, çifte vergilerin kaldırılması anlaşması ve bu yıl hayata geçirilmesi beklenen karşılıklı yatırımların teşviki ve korunması anlaşmasının yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bir süredir Türk enerji sektöründeki aktörleri, ülkesinde yatırım yapmaya çağırıyordu. Bu yıl bazı Türk şirketlerinin Venezuela’da yatırım yaparak faaliyetlerine başlayacağı bildiriliyor.

Mustafa Özdemir