ABD’de Bağımsızlık Günü tatilinde şiddet olayları: En az 33 kişi hayatını kaybetti

ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili ve takip eden günlerde silahlı saldırılar ve diğer şiddet olaylarında 11'i Chicago'da olmak üzere en az 33 kişinin öldüğü açıklandı. Ülke çapında 10’dan fazla eyalette farklı noktalarda yaşanan şiddet olaylarında onlarca kişinin de yaralandığı belirtiliyor

ABD’de Bağımsızlık Günü tatilinde şiddet olayları: En az 33 kişi hayatını kaybetti
Ülke genelindeki saldırılarda 33 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili ve takip eden günlerde silahlı saldırılar ve diğer şiddet olaylarında, 11'i Chicago'da olmak üzere en az 33 kişinin öldüğü açıklandı. Ülke çapında farklı noktalarda yaşanan şiddet olaylarında onlarca kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

4 Temmuz Bağımsızlık Günü, Amerika’da tarihsel olarak yılın en ölümcül günlerinden biri. Bir yıl önce tatil sırasında meydana gelen silahlı saldırılarda en az 12 kişi ölmüş ve 60'tan fazla kişi de yaralanmıştı. Ondan önceki yıl da Chicago yakınlarındaki 4 Temmuz geçit töreninde meydana gelen toplu silahlı saldırıda, yedi kişi hayatını kaybetmişti.

Şiddet ve kitlesel silahlı saldırılar, daha fazla insanın sosyal etkinlikler için biraraya geldiği, gençlerin okuldan ayrıldığı ve sıcakların arttığı yaz aylarında sıklıkla artış gösteriyor.

Bu yıl başta Illinois eyaleti olmak üzere, California, Ohio, Michigan, Philadelphia, Massachussetts ve Connecticut’ta yaşanan şiddet olayları can aldı. New York, North Carolina, West Virginia ve Maryland da uzatılmış 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili sırasında şiddet olaylarının kaydedildiği diğer eyaletler arasında.

“Chicago yasta”

Chicago Sun-Times'ın haberine göre, sadece Chicago'da Cuma sabahı itibariyle, haftasonuyla birleşen 4 Temmuz tatili boyunca meydana gelen silahlı saldırılarda 11 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı. Şiddet olayları arasında Perşembe günü 2 kadın ve 8 yaşında bir çocuğun ölümüne neden olan toplu silahlı saldırı da yer alıyor.

Chicago Belediye Başkanı Brandon Johnson, son şiddet olaylarının kenti "yas içinde bıraktığını" söyledi. Johnson yaptığı açıklamada, Cuma akşamı için bir toplum mitingi planlandığını ve kentte haftasonu boyunca polis varlığının arttırılacağını söyledi.

Chicago'da Bağımsızlık Günü'nde saldırılar yaşandı.
Chicago'da Bağımsızlık Günü'nde saldırılar yaşandı.

Cuma günü gece yarısından kısa bir süre sonra Chicago'nun Küçük İtalya mahallesinde 8 kişi yaralandı. Yaklaşık 90 dakika sonra kentin Austin mahallesinde meydana gelen silahlı saldırıda, 6 kişi yaralandı. Polis, ilk bulguların ayrı silahlı saldırılar olduğunu daha sonra kaçan iki kişi arasında da silahlı çatışma yaşandığını gösterdiğini söyledi.

Chicago'daki popüler Michigan Gölü plajında son zamanlarda yaşanan şiddet olayları, yetkililerin önlem olarak plajı hafta sonu ve tatil boyunca her gece erken saatlerde kapatmasına yol açtı. 31. Cadde Plajı son zamanlarda bıçaklama ve silahlı saldırılara sahne oluyor.

Güney California’da Bağımsızlık Günü havai fişek gösterisi sonrası saldırı

Polis, Californiya Huntington Beach'te havai fişek gösterisinin sona ermesinden iki saatten kısa bir süre sonra gerçekleşen Bağımsızlık Günü saldırısında 2 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yetkililer, Perşembe gecesi ölümcül bir silahlı saldırı ihbarına yanıt verdikten sonra bir şüpheliyi tutukladı.

Ohio'nun Niles kentinde 15 yaşındaki çocuk tutuklandı

Ohio'nun kuzeydoğusundaki Niles kentinde Polis Şefi Jay Holland, Perşembe gecesi bir evde düzenlenen 4 Temmuz partisinde 23 yaşındaki bir adamın ölümcül şekilde vurulmasının ardından 15 yaşındaki bir erkek çocuğun gözaltına alındığını söyledi.

Polis, Gracie Griffin isimli 10 yaşındaki bir kız çocuğunun ise Cleveland'ın bir mahallesinde ölümcül bir şekilde vurulduğunu söyledi. Olayına neyin yol açtığı ya da çocuğun hedef alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor.

Philadelphia'da ölümcül araçlı saldırı

Perşembe gecesi Pennsylvania eyaletinde Philadelphia'da meydana gelen silahlı saldırıda 19 yaşında bir erkek hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandı.

Aralarında 4 gencin de bulunduğu yaralılar, hayati tehlike arz etmeyen çeşitli yaralanmalar nedeniyle hastanelerde tedavi altına alındı. Silahlı saldırıya neyin yol açtığı henüz bilinmiyor.

Boston bölgesinde meydana gelen silahlı saldırılarda 1 ölü, 5 yaralı

Boston'da da 4 Temmuz kutlamalarının ardından meydana gelen üç silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. Ölümcül silahlı saldırı, Cuma günü saat 1:30 sularında Boston'un South End mahallesi yakınlarındaki bir parkta meydana geldi.

Aynı saatlerde şehrin Jamaica Plain mahallesinde 3 kişi de bir başka olayda yaralandı.

Daha sonra bir benzin istasyonunda meydana gelen üçüncü silahlı saldırıda bir kişi hayati tehlike arz edecek şekilde yaralandı.

Boston'da silahlı olay yaşanan şehirlerden biri oldu.
Boston'da silahlı olay yaşanan şehirlerden biri oldu.

Perşembe gecesi Doğu Bridgewater, Massachusetts'teki bir apartman otoparkında meydana gelen bir başka silahlı saldırıda, 17 yaşındaki bir erkek karnından yaralandı.

Connecticutlı kadın arabasında vurularak öldürüldü

Connecticut'ta da bir kadın Cuma günü erken saatlerde arabasında vurulmuş olarak bulundu ve hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Polis Hartford'dan olduğu belirlenen 23 yaşındaki kadının kimliğini açıklarken, yakınları gazetecilere, kadının olay öncesinde 4 Temmuz partisinden yeni çıktığına inandıklarını söyledi.

Albany, New York'ta altı genç evlerinde vuruldu

New York polisi Albany şehrinde yaşları 16 ila 19 arasında değişen 6 erkeğin, büyük bir buluşmada ateş edilmesinin ardından hayati tehlike oluşturmayan yaralanmalar nedeniyle hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Polis, Cuma günü saat 12.15 sularında bir evde ateş açıldığı ihbarını aldı. Kurbanların hiçbiri olay yerinde bulunamadı ancak polis, evin arkasındaki bahçede ve sokakta silah sesiyle uyumlu kanıtlar bulduklarını söyledi.

Polis, vurulan bir gencin kısa bir süre sonra sokakta memurlara işaret verdiğini söyledi.

Detroit'in banliyösünde 5 genç parti sırasında vuruldu

Michigan’da Detroit'in yaklaşık 48,2 kilometre kuzeybatısındaki Pontiac'ta Cuma sabahı erken saatlerde bir partide çıkan kavganın ardından kalabalığa ateş açılması sonucu 5 genç yaralandı.

Kurbanlardan üçünün 14, diğer ikisinin ise 15 yaşında olduğu belirtiliyor. Hepsi de erkek. Yetkililer, hayati tehlike arz etmeyen yaralarla hastanelere götürüldüklerini söyledi.