ABD'nin Dev Mağazaları Güvenlik Yüzünden Kapanıyor

ABD’nin en büyük gıda şirketlerinden Whole Foods, San Francisco'da henüz 13 ay önce açılan dev mağazasını güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatma kararı aldı. Salı gününden itibaren kapısına kilit vurulan mağaza, internet sayfasını da erişime kapattı

ABD'nin Dev Mağazaları Güvenlik Yüzünden Kapanıyor

Amerika’nın ilk sertifikalı organik marketi unvanına sahip olan süpermarketler zinciri Whole Foods, San Francisco’da kısa süre önce açılan mağazasını kapatma kararı aldı.

13 ay önce açılan San Francisco Mid Market’teki Whole Foods, çalışanların güvenliğini gerekçe göstererek geçici olarak kapatma kararı aldı. Polis verilerine göre bölgede suç oranları son 6 yılda yüzde 10 azaldı ama hırsızlık olaylarında ciddi bir artış var.

Mağazanın basın sözcüsü, “ekip üyelerimizin güvenliğinin sağlandığından emin olduğumuz zaman, bu lokasyonumuzun yeniden açılmasını değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bağımsız bir haber sitesi olan San Francisco Standard, Whole Foods'un bu lokasyonunun hırsızlık nedeniyle geçtiğimiz aylarda çalışma saatlerini azalttığını ve çalışanların mağaza tuvaletlerinde sık sık boş şırınga bulması sebebi ile tuvaletlere girişlerin daha güvenli hale getirildiğine dikkat çekti.

San Francisco Denetim Kurulu üyesi Matt Dorsey, karar sonrası sosyal medyada yaptığı açıklamada hayal kırıklığına uğradığını ama şaşırmadığını söyledi. Dorsey "Mahallemiz bu süpermarket için uzun süre bekledi, ancak mağazanın uyuşturucuya bağlı hırsızlık dahil olmak üzere birçok güvenlik sorunu yaşadığının farkındayız.” İfadelerini kullandı.

Yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alanda hizmet veren süpermarket, San Francisco’daki en büyük Whole Foods mağazalarından biri olarak biliniyordu.

Geçtiğimiz Salı gününden itibaren hizmete son veren mağaza, açıklamaların ardından internet sayfasını da erişime kapattı. Çalışanların ise diğer Whole Foods mağazalarında görevlendirildiği açıklandı.

1980 yılında Teksas’ta kurulan ve 2017 yılında 13 milyar dolara Amazon tarafından satın alınan Whole Foods’un, Amerika, Kanada ve İngiltere’de 500’den fazla mağazası ve 100 bini aşkın çalışanı bulunuyor.

Walmart da güvenlik endişesiyle bazı mağazalarını kapattı

Öte yandan ABD merkezli perakende devi Walmart da bu hafta yaptığı açıklamada Chicago’daki dört mağazasını kapatma kararı aldıklarını belirtti.

Açıklamada mağazaların kapanma nedeninin, finansal beklentileri karşılayamamasından kaynaklandığı ifade edildi. Şirket, özellikle bu dört mağazanın on milyonlarca dolar kaybettiğini kaydederek, yıllık kayıplarının son beş yılda neredeyse iki katına çıktığını belirtti.

Çıdam Yücel