Akkuyu’da Tören: Erdoğan ve Putin Uzaktan Katıldı

Rusya’nın Rosatom şirketi tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilk nükleer yakıt getirme töreni bugün Mersin’in Gülnar ilçesinde yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Putin çevrimiçi olarak katıldı

Akkuyu’da Tören: Erdoğan ve Putin Uzaktan Katıldı

Rusya’nın Rosatom şirketi tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilk nükleer yakıt getirme töreni bugün Mersin’in Gülnar ilçesinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün bir televizyonda katıldığı canlı yayın sırasında rahatsızlandığı için törene Ankara’dan çevrimiçi olarak katıldı. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de Erdoğan gibi Moskova’dan çevrimiçi katılım gösterdi.

Bugün yakıtın sahaya getirilmesi ile Akkuyu’nun bir nükleer tesis hüviyetine sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye bu imkanı sağlayan Rusya lideri Putin’e işbirliği için teşekkür etti.

Erdoğan, “Ülkemiz, 60 senelik bir gecikmenin ardından da olsa dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir. Bugün dünyada 422 nükleer reaktör faal halde olup 57'sinin de yapımı devam ediyor. Avrupa Birliği elektriğinin yüzde 25'ini nükleerden elde ediyor. Geçtiğimiz yıl, Avrupa Komisyonu, Nükleer enerjiyi, yeşil enerji kabul ederek bu konudaki tereddütleri gidermiştir. Santralin tüm üniteleri peyder pey 2028'e kadar hizmete girecektir. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10'u tek başına bu santral tarafından sağlanacaktır. Tam kapasite devreye girdiğinde burada yılda yaklaşık 30 milyar KW saat elektrik üretilecek” dedi.

“Türkiye ikinci ve üçüncü nükleer santraller için de en kısa zamanda harekete geçecek”

Akkuyu’daki santralde her biri 1200 MW gücünde dört reaktör bulunuyor.

Tüm ünitelerin 2028 yılında faaliyete geçeceğini duyuran Erdoğan, santralin yatırım maliyetinin 20 milyar dolar olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerde kurdurmak istediği ikinci ve üçüncü nükleer santrallerle ilgili en kısa zamanda harekete geçeceğine de dikkat çekti.

Bu tür toplantılarda daha uzun sunuşlar yapan Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını yedi dakika ile sınırlı tutması dikkat çekti.

Putin Erdoğan ile kritik konularda anlaşma sağlandığını söyledi ama ayrıntıya girmedi

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ise 12 dakika süren konuşmasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni Türk Rus tarihinin en büyük ortak projelerinden biri olarak tanımladı.

Putin bu toplantıdan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptıkları görüşmede de birtakım kritik önem taşıyan konuda anlaşma sağlandığını söylese de detay vermedi.

“Bu pilot bir projedir. Hem karşılıklı yarara dayalı ve ekonomik çıkar teşkil eden bir projedir. İki ülke arasındaki çok yönlü partnerliğimizi de pekiştiriyor. Bunun temelinde de iyi komşuluk, karşılıklı saygı ve yarar gibi ilkeler bulunuyor. Erdoğan ile az önce yaptığımız görüşmede bu hususları etraflıca ele aldık. Tabii ki nükleer enerji alanındaki işbirliğimizin dışında, ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle kilit konularıyla ele aldık. Sonuç olarak birtakım kritik önem taşıyan anlaşma sağlandı. Ben detayına inmeyeceğim. En önemlisi ekonomi ve ticaret alanındaki ilişkilerimizi daha da geliştirmeye karar verdik.”

“Rus tahılı Türkiye’deki fabrikalarda una dönüşecek; yoksul ülkelere sevk edilecek”

2022 yılını 62 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile kapatan iki ülkenin bu hacmi arttırma kararı aldığını vurgulayan Putin, hem Türkiye’ye doğalgaz konusunda teşviklerine devam edileceğini hem de Rusya’dan ihraç edilecek buğdayın Türkiye’de işleneceğini açıkladı.

Rusya lideri, “Rusya, Türkiye'nin enerji kaynaklarına olan ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek özellikle doğal gaz konusunda teşviklerini esirgemeyecek. Türkiye artık bir nükleer enerjiye sahip bir ülke olacak. Nükleer enerji, dünyanın en ucuz enerjilerinden bir tanesidir. Böyle bir avantaj sağlıyor Türkiye'ye. Ayrıca gazımızın üçüncü ülkelere sevk edilmesi konusunda işbirliğimizi güçlendirmeye karar verdik. Türkiye'de bir gaz merkezi kurulacak. Talebi olan yabancı tüketiciler de doğalgazımızı bu merkezden piyasa fiyatlarından satacağız. Sayın Erdoğan'ın yoksul ülkelere un sevk etmek gibi bir teklifi var. Bu un Rusya’nın ihraç ettiği tahıllardan Türk un fabrikaları tarafından üretilecek” diye konuştu.

Putin, Rusya’dan Türkiye’ye uçak seferlerinin artacağını da söyleyerek Türkiye turizmini destekleyecekleri yönünde işaret de verdi.

Putin yalnızdı Erdoğan Cumhur İttifakı ortakları ile beraberdi

Putin çevrimiçi bağlantı sırasında Kremlin’de yalnızken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Cumhur İttifakı’ndaki ortakları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la beraber bazı bürokratlar da bulundu.

Basınla paylaşılan görüntülerde bağlantı öncesi iki liderin birbirlerine çok samimi davrandığı görüldü.

Akkuyu’nun ilk ünitesi ne zaman devreye alınacak?

Türkiye, Akkuyu’nun resmi açılışını Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 29 Ekim 2023’e yetiştirilmesini istiyor.

Ancak enerji uzmanlarına göre 2024 sonundan önce bu mümkün değil. Rus yetkililerin de bu görüşte olduğu belirtiliyor.

Bugünkü toplantıda ilk ünitenin hangi tarihe yetiştirileceği konusunda bilgi verilmedi.Hilmi Hacaloğlu