Almanya Savunma Bakanı Ukrayna'ya destek sözü verdi

Almanya Savunma Bakanı Ukrayna'ya destek sözü verdi
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius (sağda) ve Albay Hennadiy Kovalenko, 21 Kasım 2023'te Kiev'deki Maidan meydanındaki "Meydan Kahramanları" anıtına çiçek bıraktıktan sonra görülüyor.

Bir diğer önemli Batılı müttefikten bir yetkili, Salı günü Ukrayna'ya sürpriz bir ziyarette bulunurken, Rus kuvvetleri sivil altyapıyı füzeler ve insansız hava araçlarıyla vurmaya devam etti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in ziyaretinden bir gün sonra Kiev'e geldi.

Her iki isim de, uzun, soğuk ve belirsiz bir kış olması beklenen dönemde ülkelerinin Ukrayna'ya yardım edeceğini söyledi.

Almanya, ABD'nin ardından Kiev'e en büyük askeri yardım sağlayan ülke konumunda.

Pistorius'un Ukrayna'ya ikinci ziyareti, ülkenin Kasım 2013'teki demokrasi yanlısı ayaklanmasını anma töreni sırasında gerçekleşti.

Pistorius, "Öncelikle daha fazla destek sözü vermek, aynı zamanda dayanışmamızı ve derin bağımızı ifade etmek ve ayrıca burada yürütülen cesur, cesur ve maliyetli mücadeleye olan hayranlığımızı ifade etmek için yeniden buradayım." dedi. Kiev.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy Salı günü yaptığı konuşmada, 2013'te aylarca devam eden gösterileri bugün Rusya ile yaşanan savaşa bağladı.

“On yıl önce insanlar sadece bir şeye karşı değil, her şeyden önce kendileri için birleşiyorlardı. Herkes herkes için. Zorun keyfiliğinden sonra kendilerinin de dövüldüğünü, incindiklerini, bunların adalete ve hakikate, özgürlüğe, ortak yarınlarımıza indirilen darbeler olduğunu hisseden herkes.

“Sessiz kalıp yutkunursak, savaşmak yerine korkarsak nasıl olur?” dedi. “Ve sonra aslında bugünkü savaşta ilk zafer gerçekleşti. Kayıtsızlığın zaferi. Cesaret zaferi. Onur Devriminin zaferi.”

Bu arada ağır Rus insansız hava aracı ve füze saldırıları devam ederek bir hastaneye, madendeki bir binaya ve diğer sivil altyapıya zarar verdi.

Ukrayna ordusu yaptığı açıklamada, "Donetsk bölgesindeki Selydove kasabasındaki merkezi şehir hastanesi, Kotlyarevska maden binası ve diğer sivil altyapı tahrip edildi ve hasar gördü." dedi.

Pazartesi günü yaptığı ziyarette Austin, Pentagon'un Ukrayna'ya topçu ve hava savunma sistemleri için mühimmat da dahil olmak üzere 100 milyon dolarlık ek silah göndereceğini söyledi.

Ukrayna'nın Rus güçlerini yenme çabasının "dünyanın geri kalanı için önemli olduğunu" ve ABD desteğinin "uzun vadede" devam edeceğini söyledi.

Bu makaleye ilişkin bazı bilgiler Associated Press, Reuters ve Agence France-Presse'den geldi.