Almanya'da Kalifiye Eleman Sıkıntısı

Federal Hükümet, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onaylamıştı. Yeni yasa Almanya'ya Avrupa Birliği dışından göçmenlerin gelmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Uzmanlar, mevcut refah seviyesini korumak için yılda toplamda 400 bin yabancı elemanın Almanya’ya göç etmesi gerektiğini ifade ediyor

Almanya'da Kalifiye Eleman Sıkıntısı
Almanya'da Kalifiye Eleman Sıkıntısı

Berlin-

Federal Hükümet,  ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onaylamıştı. Yeni yasa Almanya'ya Avrupa Birliği dışından göçmenlerin gelmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Uzmanlar, mevcut refah seviyesini korumak için yılda toplamda 400 bin yabancı elemanın Almanya’ya göç etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Konuya bağlı olarak Almanya Federal Milletvekili Hakan Demir(SPD) ile konuştuk.Hakan Demir mikrofonlarımıza  aktuel bilgilerle gündemi değerlendirdi.


TDU'nun düzenlediği panelde"Uygulamada vasıflı işçi sıkıntısı: Şirketler için deneyimler, çözümler ve perspektifler" şirketlere/topluluğuna mevcut durum, vasıflı işçilerin ve şirketlerin son yıllardaki ihtiyaç ve beklentilerindeki değişim hakkında bilgi verildi. Panelde ,çözüm yaklaşımlarını ve en iyi uygulama örneklerini tartışmayı ve şirketleri sorunla mücadele etmek için harekete geçmeye teşvik etmeyi konuları masaya yatırıldı.

Panele çok sayıda işveren ve misafir katıldı.Konuşmacı olarak SPD Federal Milletvekili Hakan Demir ,Inclusive Work Berlin şirketi İsmail Tekin ,Alfa Serbest Entegrasyondan Mona Abou davet edildi.

 

İlgili Haber