Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları

Akparti'nin Almanya'dan bu sene Milletvekili aday listelerine seçtiği isimleri sizler için araştırdık.

Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları

Almanya-

Parlamentoda 285 milletvekili bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Meclis Grubu’nda ciddi bir yenilenmeyle 14 Mayıs Seçimleri’ne katılacak.

İktidar partisinin listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim eden AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Mevcut milletvekillerimizden 42’si üç döneme takıldığı için, dokuz arkadaşımız aralıklı da olsa üç dönem yaptığı için, dört arkadaşımız dört dönem aralıklı da olsa yaptığı için, on arkadaşımız da yine aralıklı da olsa beş dönem yaptığı için listelerde yer almadı. Yani 65 milletvekili arkadaşımız için 3 dönem kuralını, tüzüğümüzdeki kuralı da genişleterek bu sefer uygulamış olduk” açıklamasında bulunmuştu.

Meryem Göka Kimdir ?

1963 yılında Almanya’nın Ettlingen şehrinde doğdu. İlk ve orta eğitimini Almanya’da, lise eğitimini ise Ankara Kız Lisesi’nde tamamladı.

1987 yılında ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü’nü Şeref Öğrencisi olarak bitirdi.

Meryem Göka, AK Parti’nin 2008 yılı Olağan Kongresi’nde MKYK Üyeliğine seçilmesinin ardından Çevre Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

2011-2014 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal İşler Başkanlığı görevini üstlenen Göka 2014 yılında ICAPP (Asya Siyasi Partiler Uluslararası Konferansı) Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

2015 yılından itibaren ICAPP Eş Başkanı olarak görevine devam eden Göka, şu anda ise Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.

Anadili Almanca olan Göka çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Göka evli ve 3 çocuk annesidir.

Meryem Göka resmi Twitter sayfasında ''14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminde memleketim Konya'dan milletvekili adayı olmanın heyecan ve onurunu yaşıyorum''açıklamasında bulundu.