Almanya’dan seçim sonuçlarına tepkiler

Türkiye’de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilli genel seçimleri Alman siyasetinde değişik yankılara yol açarken, basında da geniş yer buldu. Der Tagesspiegel gazetesi, "Türk muhalefeti büyük bir darbe aldı" başlığını atarken, Die Welt gazetesi seçim sonucunun henüz netleşmediğini bildirdi

Almanya’dan seçim sonuçlarına tepkiler

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilli genel seçimleri Alman siyasetinde değişik yankılara yol açarken, basında da geniş yer buldu.

Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun oylarının yüzde 50'yi aşamaması ve seçimin ikinci tura kalması ihtimalini ilk yorumlayan siyasetçilerden biri Yeşiller Partisi Genel Başkanı Ricarda Lang oldu.

Lang, ikinci tura kalınması durumunda partisinin muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı. "Parti olarak böyle durumlarda tavır almanın ve açıkça 'demokratların yanındayız' demenin doğru olduğunu düşünüyorum" diyen Lang, Kılıçdaroğlu'nun seçilmesinin Avrupa Birliği ile ilişkiler için bir fırsat olacağına da ifade etti. Yeşiller daha önce muhalefet ittifakının seçilmesinden yana olduğunu açıkça duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Almanya’da Her İki Seçmenden Biri Oy Kullandı

Sosyal demokrat SPD'li dış politika uzmanı Michael Roth, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin neticesini "üzücü bir sonuç" söz olarak tanımladı. Roth, kendisi gibi birçok kişinin muhalefetin ilk seçimden daha güçlü çıkacağını umduğunu söyledi.

Hristiyan Demokrat CDU'lu milletvekili Serap Güler, Kılıçdaroğlu’nun birinci olmamasına ve seçimin ikinci tura kalmasına şaşırdığını söyleyerek, "Hala Erdoğan'ı destekleyen çok ama çok sayıda insan olmasına çok şaşırdım" dedi.

Türkiye’de toplumun ikiye bölündüğünü öne süren Güler, Erdoğan seçmenlerinin "körü körüne bağlılık" içinde olduklarını öne sürdü. Güler, Yeşiller’in Kılıçdaroğlu’na açık destek vermesini eleştirerek, "Bence 'demokrasi kazansın' demek de yeterli olurdu. Bu her şeyi anlatırdı" şeklinde konuştu.

Seçim sonucunu muhalefet için "kısmi bir başarı" olarak niteleyen SPD’li milletvekili Macit Karaahmetoğlu, "Türkiye'de ekonomi ve hukukun üstünlüğü dibe vurmuş durumda ve farklı bir yönetim biçimine ihtiyaç var. Bu durum artık nüfusun daha geniş kesimleri, özellikle de gençler tarafından anlaşılmış durumda. Erdoğan'ın yaşadığı kayıplar, asıl AKP seçmeninin de Cumhurbaşkanı'na olan güvenini kaybettiğini gösteriyor" derken, ülkenin mevcut başkanlık sistemi altında bir beş yıl daha yaşaması durumunda halkın refahının ciddi bir tehdit altında olacağını iddia etti.

İLGİLİ HABERLER

Fransız medyası: "Erdoğan ve Kılıçdaroğlu benzeri görülmemiş tura hazırlanıyor"

Alman medyası seçimi yakından takip etti

Alman medya kuruluşları seçimlere ilişkin gelişmeleri anbean okuyucuları ve izleyenleri ile buluşturdu.

Medyada çıkan haber ve yorumlarda, oyların sayımına devam edildiği ve ikinci turun muhtemel olduğu vurgulandı. Der Tagesspiegel gazetesi, "Türk muhalefeti büyük bir darbe aldı" başlıklı yorumunda, altı partiden oluşan birleşik muhalefetin "büyük çeşitliliğine rağmen, iktidardaki cumhurbaşkanına karşı çoğunluk sağlanamamış olması dikkat çekici" görüşünü paylaştı.

Gazete, "Bu seçim sonucu hiçbir açıdan iyiye işaret değil. Erdoğan'ın ikinci kez kazanması halinde, gerek Türkiye içinde gerekse AB ile ilişkilerde bildik sorunların birçoğu büyük olasılıkla devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Erdoğan zaferden emin, rakibi Kılıçdaroğlu ise hükümeti manipülasyon yapmakla suçluyor"

"Türkiye'nin yakın tarihindeki en önemli seçimin sonucu henüz netleşmedi" başlığı ile Türkiye’deki gelişmeleri duyuran Die Welt gazetesinde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde durumun ikinci tura işaret ettiği belirtilirken, "Erdoğan zaferden emin, rakibi Kılıçdaroğlu ise hükümeti manipülasyon yapmakla suçluyor. Bu arada, iktidar partisi olası bir ikinci turda psikolojik bir avantaj elde edebilir " görüşü yer aldı.

Seçimlerin ikinci tura kalma ihtimalini, "Türkiye'de iktidar mücadelesi" başlığı altında duyuran Der Spiegel dergisi, " Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beklenenden daha başarılı oldu. Ancak iktidarda kalmak için ikinci turda bir rakibinin yardımına ihtiyacı olabilir" diyerek, Sinan Oğan’ın desteğinin önemine dikkat çekti.

Die Süddeutsche Zeitung ise, seçimlerle ilgili haberlerinin ortak başlığını "Uzun bir gece" olarak seçti. Haber ve yorumlarda, cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda iki adayın da yüzde 50’yi aşamadığı ifade edilirken, Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’nun aldığı sonucun şaşkınlığa neden olduğu öne sürüldü.

"Türkiye için iki senaryo"

Alman devlet televizyonları ARD ve ZDF de haberlerinde seçime geniş yer verdi, sürekli güncellemeler yaparak gece boyu takibi sürdürdü.

ARD’nin internet sayfasında konuyla ilgili "Muhalefetin nafile çabaları" başlığı altında yayınlanan yorumda, "Türkiye'deki başa baş yarış şunu gösteriyor: Ekonomik krize, yolsuzluğa ve deprem bölgesindeki başarısızlıklara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan hala hesaba katılmalı. Bu aynı zamanda adil olmayan bir seçim kampanyasından da kaynaklanıyor " görüşüne yer verildi.

ZDF’nin internet sitesinde ise, "Türkiye için iki senaryo" başlıklı bir analiz-yorum dikkat çekti. Yazıda, "Erdoğan'ın halk arasında hala çok sayıda destekçisi var. Ekonomik sorunlar ve depremin hatalı kriz yönetimi nedeniyle cumhurbaşkanları Erdoğan'ı suçlamıyorlar ve yıllardır uyguladığı büyük ölçekli projelerini kutluyorlar. Erdoğan özellikle muhafazakar seçmenler arasında popüler" denilirken, "Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesi durumunda daha da otoriter bir yönetim sergileyeceği ve muhaliflere baskının artacağı tahmin ediliyor" denildi.

ZDF’nin yorumunda, "Eğer Kemal Kılıçdaroğlu ikinci tur seçimlerini kazanırsa, Batılı devletler rahat bir nefes alacaktır. Çünkü Kılıçdaroğlu NATO ve AB'nin dostu olarak görülüyor. Erdoğan son yıllarda giderek daha fazla popülist ve otokrat olarak görülürken, Kılıçdaroğlu kendisini sağduyulu bir demokrat olarak tanımlıyor" ifadesine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER

ABD medyası: “Türkiye’de seçim ikinci tura kaldı”