Fransız medyası: "Erdoğan ve Kılıçdaroğlu benzeri görülmemiş tura hazırlanıyor"

Türkiye'deki seçimleri alana gönderdiği muhabirleri ve canlı bloglarla yakından izleyen Fransız medyası, Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura gidildiğine dikkat çekti

Fransız medyası: "Erdoğan ve Kılıçdaroğlu benzeri görülmemiş tura hazırlanıyor"

Türkiye'deki seçimleri alana gönderdiği muhabirleri ve canlı bloglarla yakından izleyen Fransız medyası, Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura gidildiğine dikkat çekti.

Seçimlerin ikinci tura kalmasının sürpriz olmadığı görüşünde birleşen Fransız medyası, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anketlerde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önde gelmesinin sürpriz olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun yarışı birinci hatta ilk turda bitirmeyi umut ettiğini yazdı. Bazı gazeteler de rekor katılım oranına ve "bölünen Türkiye'ye" işaret etti.

Fransız Le Monde gazetesi, canlı blog ile izlediği seçimleri internet sayfasında manşetten değerlendirerek, "Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu benzeri görülmemiş bir ikinci cumhurbaşkanlığı turuna hazırlanıyor" manşetini attı. Gece boyu canlı blog aracılığıyla seçim sonuçlarını aktaran Le Monde gazetesi, "Giden cumhurbaşkanı beklenenden daha iyi bir puan aldı, ancak oyların yüzde 50 eşiğine ulaşamadı. İkinci tur 28 Mayıs'ta yapılacak. Milletvekili seçimlerinde koalisyon çoğunluğu elinde tutuyor, ancak partisi AKP'nin erozyonu devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sağ eğilimli Le Figaro gazetesi, "Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura doğru, Erdoğan Meclis'te çoğunluğu aldıklarını iddia ediyor" manşetini attı. Le Figaro, "İslami-muhafazakar cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda ilk kez zorlansa da, anketlerde açıklanandan daha iyi durumda. Milletvekili seçimlerinde Erdoğan kendi kampının zaferini ilan etti" dedi.

Erdoğan'ın 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci turda kazanabileceklerini söylediğini ve bunu şimdiden "kanıtlamış göründüğünü" dile getiren Le Figaro, "Yirmi yıldır ülkenin başındaki İslami-muhafazakar otokrat Recep Tayyip Erdoğan için bu tam bir zafer değil, ama kesinlikle bir yenilgi de değil, gecenin göbeğinde coşkulu bir taraftar dalgasının önünde beş yıl daha hizmete devam etmeye hazır olduklarını ilan etti. Kendi kampına ikinci turda kesinlikle kazanacağına söz veren rakibi Kılıçdaroğlu ise, toplumda değişim ihtiyacını savunarak aynı güveni sergiledi" sözleriyle analiz etti.

Sol eğilimli Liberation gazetesi de, seçimleri, "Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ikinci tura kalıyor" başlığıyla duyurarak, "İktidara yakın olduğu belirtilen Anadolu Ajansı'na göre, oyların yüzde 49,34'ü giden cumhurbaşkanına, yüzde 45'i ise muhalefet liderine gitti. Böylece Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu 28 Mayıs'ta ikinci turda belirlenecek. Ana muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Pazar-Pazartesi gecesi sonunda kabul ettiği şey buydu. İstanbul ve Ankara Belediye Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın yanı sıra muhalefet ittifakını oluşturan diğer beş partinin liderleriyle birlikte, bu seçimi kesinlikle ikinci turda kazanacaklarını söyledi" dedi.

"Eşi görülmemiş katılım"

Sandığa katılımın çok yüksek olduğuna dikkat çeken Liberation, "Ekonomik krize ve 6 Şubat'taki yıkıcı depremin üzerinden üç ay geçmesine rağmen, eşi benzeri görülmemiş bir seçmen seferberliğinin yaşandığı bir seçim akşamında, Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde açıkça önde olduğunu kendi adına teyit ediyor. Son haftalarda kendisi için fazlasıyla olumlu olan anketlerden cesaret alan ve seçimleri birinci turda ya da önde bitirmeyi bekleyen muhalefet için acı bir yenilgi. Bu seçim gecesinde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İstanbul'daki genel merkezinde, önce televizyon ekranlarından oy sayımı dikkatlice incelendi. Ancak gece ilerledikçe gergin ve mahzun yüzler belirdi" " değerlendirmesinde bulundu.

Fransız haber kanalı BFM TV, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarı boyunca ilk kez ikinci tur ile karşı karşıya kaldığına vurgu yaparak, ikinci turda kilit aday konumuna gelen Sinan Oğan'ın pozisyonunun belirleyici olacağına dikkat çekti.

"İki Türkiye yarışacak"

Uluslararası haber kanalı France 24 de, seçimlerin ikinci tura kaldığını "Erdoğan Kılıçdaroğlu'na karşı: Türkiye'ye iki toplum seçeneği sunuluyor" başlığıyla verdi. France 24, "Muhafazakar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birinci oldu, ancak neredeyse kesin sonuçlara göre, ilk turda kazanmak için gereken oyların yüzde 50'sini alamadı. Büyük bir koalisyonun başında hukukun üstünlüğüne dönüş sözü veren rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ile yüzleşmek zorunda kalacak" analizini yaptı.

France 24, iki ayrı Türkiye analizini de, "Biri kaos riskini haykırdı, diğeri baharın dönüşünü vaat etti. Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü, yirmi yıldır iktidarda olan Recep Tayyip Erdoğan ve geniş bir koalisyonun başındaki rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ile oyların yüzde 50'sini alamaması nedeniyle 28 Mayıs'ta yeniden yüz yüze hesaplaşacak. Tek adamın gücü ya da koalisyon liderliği, otokrasi ya da hukukun üstünlüğünün vaat edilen dönüşü: 85 milyon nüfuslu ve her zamanki gibi bölünmüş durumda olan bu ülkenin önünde iki olası gelecek, iki toplumsal seçim var" sözleriyle detaylandırdı.

Arzu Çakır