Türk askeri Kosova’ya gidiyor

Türkiye Kosova’da son dönem yaşanan gerginlik ve olayların ardından NATO’nun talebi üzerine bölgeye asker gönderiyor. Konuya ilişkin açıklama Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı

Türk askeri Kosova’ya gidiyor

Türkiye Kosova’da son dönem yaşanan gerginlik ve olayların ardından NATO’nun talebi üzerine bölgeye asker gönderiyor. Konuya ilişkin açıklama Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı.

Kosova’da son günlerde yaşanan gerginliklerin ardından Türkiye, NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine bölgeye asker gönderiyor. Görevlendirme çerçevesinde bir tabur asker Kosova’ya gidecek.

Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında “Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir. Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır. Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamada ayrıca görevlendirilen birliğin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanladığı bilgisi verildi.