Almanya’nın Kalifiye Elemana İhtiyacı Var

Almanya makina sektörünün çatı örgütü VDMA’nın başkanı Karl Haeusgen, kalifiye eleman eksikliği nedeniyle Almanya’nın, makina konusundaki lider pozisyonunu kaybetme tehlikesi ile karşılaştığını açıkladı

Almanya’nın Kalifiye Elemana İhtiyacı Var

Almanya makina sektörünün çatı örgütü VDMA’nın başkanı Karl Haeusgen, kalifiye eleman eksikliği nedeniyle Almanya’nın, makina konusundaki lider pozisyonunu kaybetme tehlikesi ile karşılaştığını açıkladı.

Örgüte bağlı şirketlerin yüzde 80’nin açık pozisyonları doldurulamadığını söyleyen Haeusgen, nitelikli eleman açığının kısa vadeli olarak kapatılabileceğine inanmadığını da belirtti.

Son olarak yapılan ve Hannover Messe fuarı kapsamında duyurulan bir araştırmaya göre, Almanya’da geçen yıl 630 binden fazla açık kadro doldurulamadı. Araştırmaya göre ülkede nitelikli eleman açığının en fazla olduğu sektörler, metal sanayi ve elektronik alanın yanısıra, sağlık, sosyal işler, eğitim ve öğretim ile inşaat, mimari ölçüm ve yapı tekniği olarak tespit edildi. Bu sektörlerde eleman eksikliğin yüzde 60’lara vardığı kaydedildi. Araştırmalara göre Almanya‘da 100’e yakın meslek dalında nitelikli iş gücü açığı bulunuyor.

Federal Hükümet, iki hafta önce ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onaylamıştı. Yeni yasa Almanya'ya Avrupa Birliği dışından göçmenlerin gelmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Uzmanlar, mevcut refah seviyesini korumak için yılda toplamda 400 bin yabancı elemanın Almanya’ya göç etmesi gerektiğini ifade ediyor

Hannover Fuarı Kapılarını Açtı

Dünyanın önde gelen sanayi kuruluşlarını Almanya’da buluşturan "Hannover Messe" fuarı kapılarını açtı. "Endüstriyel Dönüşüm – Fark Yaratan Teknoloji" başlığı altında düzenlenen fuarda, dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden 4 binden fazla katılımcı yer alıyor.

Fuarın 100 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor. Her yıl, makine üretimi ve elektronik teknolojisi konusunda gelinen son noktanın sergilendiği fuara, bu yıl yapay zekâ, endüstriyel otomasyon, enerji teknolojileri, dijital ekosistemler, lojistik otomasyon üretim ekipmanları ve çözümleri alanında geliştirilen son teknolojilerin damga vurması bekleniyor.

Türkiye’den yoğun katılım

Fuara, Türkiye’den 170’in üzerinde firma, 6 bin metrekareye yakın bir alanda katılım sağlarken Türk şirketler, basınçlı hava ve kompresör alanında en büyük uluslararası katılımcı statüsünde bulunuyor.

Basınçlı hava ve kompresörler, elektrik enerjisi kullanımının uygun olmadığı ya da tehlikeli olduğu ortamlarda, üretim ve servis sektörü gibi çeşitli sektörlerde kullanılan ve depolanabilen basınçlı hava enerjisi olarak tanımlanıyor.

Türkiye geçen yıl fuara çok daha az firmayla katılmıştı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan konuyla ilgili verdiği röportajda, geçen sene salgının de etkisiyle sadece bin metrekare alanda 49 katılımcının iştirakiyle katıldıklarını ifade ederek "Ne mutlu ki bu sene çok daha büyük bir talep oldu, çok daha büyük bir alanda temsil edileceğiz" diye konuştu.

Scholz’den Çin’e bağımlılığı azaltma çağrısı

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Başbakan Olaf Scholz, Batılı ülkelerin Çin'e bağımlılığı azaltmak için hammaddeler konusunda başka partnerlere yönelmesi gerektiğini söyledi. Çin’in bakır ve nikel gibi lityum maddeleri başka ülkelerden alıp, işledikten sonra diğer sanayi ülkelerine sattığını söyleyen Scholz, Çin’in devre dışı bırakılarak tedarikçi ülkelerle doğrudan ihracata geçilmesini önerdi.

Avrupa Birliği otomotiv sektörünün elektrifikasyon sürecinde yeterli lityum rezervi olmaması nedeniyle, Çin’e bağımlı olduğunu da hatırlatan Scholz, Çin’in hakimiyeti karşısında rekabetçi kalabilmek için bu alanda da yatırımlar yapılmasının gerektiğini söyledi.

Cem Dalaman