APEC liderleri Ukrayna ve Gazze konularında bölündü

APEC liderleri Ukrayna ve Gazze konularında bölündü
APEC liderler zirvesi San Francisco'da iki gün sürdü

Amerika’nın San Francisco kentinde gerçekleştirilen APEC Zirvesi’nde liderler Ukrayna ve Gazze konularında uzlaşma sağlayamadı. Liderler bununla birlikte Dünya Ticaret Örgütü’nde reform yapılmasına destek verdi.

Zirve iki gün sürdü.

Aralarında Rusya, Endonezya, Malezya gibi ülkelerin de bulunduğu 21 üyeli APEC Zirvesi’nde liderler Ukrayna, İsrail-Hamas savaşında bölünmüş bir tablo sergiledi.

Bu yılki zirvenin başkanı sıfatıyla ABD tarafından yapılan açıklamada, birçok APEC üyesinin Ukrayna’ya karşı saldırganlığı güçlü şekilde kınadığı belirtildi.

Açıklamada, liderlerin Gazze kriziyle ilgili görüş alışverişinde bulunduğu, bazılarının zirve başkanlığının konuyla ilgili açıklamasına karşı çıktığı kaydedildi.

Zirve başkanlığı açıklamasında bazı APEC liderlerinin Riyad’da 11 Kasım’da yapılan Arap-İslam zirvesindeki ortak açıklamayı paylaştıkları kaydedildi.

Brunei, Endonezya ve Malezya yaptıkları ortak açıklamada Riyad zirvesindeki mesajları destekleyen ülkelerden olduklarını belirtti.

Riyad’daki zirvede Gazze’de askeri operasyonlara acil son verilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Zirvede Dünya Ticaret Örgütü’nde reform yapılmasına tam destek çıktı.

Zirve sonunda yapılan açıklamada, APEC liderlerinin serbest, açık, adil, ayrım gözetmeyen, şeffaf bir ticaret ve yatırım atmosferine bağlı oldukları kaydedildi.

Açıklamada Dünya Ticaret Örgütü’nün faaliyetlerinin geliştirilmesi için gerekli reformların yapılmasına destek verildiği de kaydedildi.

Zirvede Ukrayna ve Gazze konularında bölünme yaşansa da ABD ve Çin liderleri arasındaki görüşmelerin APEC üyelerini biraz olsun rahatlattığı yorumları yapılıyor.

Başkan Biden’la Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmede iki ülke arasında askeri iletişimin yeniden başlatılması kararı alınmıştı.

İki lider bir yılı aşkın bir sürenin ardından gerçekleştirdikleri yüz yüze görüşmede bazı konularda ilerlemeler kaydetmişti.