Avrupa'dan Erdoğan'a kutlama yağdı: Fransız medyası: "Erdoğan sonsuza dek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanlığı yarışını kazanmasının ardından Avrupa Birliği yetkilileri ve Avrupa ülkelerinden kutlama yağdı

Avrupa'dan Erdoğan'a kutlama yağdı: Fransız medyası: "Erdoğan sonsuza dek"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanlığı yarışını kazanmasının ardından Avrupa Birliği yetkilileri ve Avrupa ülkelerinden kutlama yağdı.

Macaristan, Ukrayna, Rusya, Fransa, Çin gibi ülkelerin liderleri ilk kutlayan liderler olurken AB yöneticileri ve NATO'dan da kutlamalar geldi. Fransız medyasında seçimler, "Erdoğan, yeniden Türkiye'nin hakimi" ortak manşetiyle verildi.

Ukrayna savaşı ve İsveç krizi nedeniyle, Ankara'daki seçimleri dikkatle izleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, " Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, yeniden seçilmenizi tebrik ediyorum. Birlikte çalışmalarımızı sürdürmeyi ve Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne hazırlanmayı dört gözle bekliyorum" mesajını paylaştı.


Avrupa Birliği'nin Konsey Başkanı Charles Michel ile, Komisyon başkanı Ursula von der Leyen, Erdoğan'ı seçim gecesi kutlarken AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilci Josep Borrell ve Genişlemeden sorumlu Komiser Oliver Varhelyi, bugün ortak bir açıklama yayınlayarak, "insan hakları ve hukuk devleti" vurgusu yaptı.


Borrell ve Varhelyi, seçimlerin "demokratik hakkını kullanan Türk halkının yüksek katılımıyla" gerçekleşmesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. AGİT/Avrupa Konseyi, uluslararası seçim gözlem misyonunun nihai bulgularını ve tavsiyelerini sabırsızlıkla beklediklerini belirten AB'nin iki yetkilisi, "Yeniden seçilmesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı" kutladıklarını dile getirdi.

Türkiye ve Türk halkıyla, "işbirliğine ve karşılıklı faydaya dayalı" bir ilişkinin sürdürülmesi ve Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve güvenli bir ortamın yaratılmasının, AB’nin stratejik menfaatine olduğunu belirten Borrell ve Varhelyi, "AB; insan hakları, hukukun üstünlüğü, uluslararası hukuk ve bölgesel istikrar taahhütleri temelinde, tüm yurttaşlarımızın yararına olmak üzere ortak refah ve istikrarımız için yapıcı bir ilişki doğrultusunda ilerlemek amacıyla, Türkiye ile angajmana hazırdır" dedi.

Fransız medyası: "Erdoğan forever"

Fransa'nın sol eğilimli gazetesi Liberation, "İngilizce "Erdoğan forcever/Sonsuza dek Erdoğan" başlığıyla seçimleri yorumladı. Liberation, "Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından Pazar günü Türkiye'de binlerce 'Reis' taraftarının sevinci, dehşete düşen muhalefet taraftarlarını sağır etti. 28 Mayıs Pazar akşamı sis bombaları, bayraklar, davullar ve zurnalarla, İstanbul'un Avrupa yakasındaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) genel merkezinin bulunduğu Sütlüce semtini, coşkulu bir kalabalık bastı. Katılımın yüzde 84 oranında gerçekleştiği bu seçim sonunda, AKP'nin İstanbul'daki genel merkezi önündeki kutlamalar dev bir halk bayramını andırdı" gözlemlerine yer verdi.

Erdoğan'ın destekçileri, İstanbul sokaklarını doldururken Kılıçdaroğlu'nun destekçilerinin üzerine "acı bir kadercilik" çöktüğü yorumunu yapan Liberation, "Muhalefet lideri, akşam saatlerinde CHP'nin Ankara'daki genel merkezinden yaptığı açıklamada, 'Tüm baskılara rağmen halkın otoriter rejime son verme iradesi bu seçimde ortaya çıkmıştır. Demokrasi geri gelene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Yürüyüşümüz devam ediyor' sözünü verdi. Ancak CHP taraftarları bu kavgaya artık inanmıyor" diyerek, parti önündeki CHP'lilerin, "Bitti. Daha fazla bir şey yapamayız, artık Türkiye için ümidim kalmadı" yorumlarını aktardı.

Liberation seçim analizini, "Yirmi yıllık iktidardan sonra, Recep Tayyip Erdoğan, her zamankinden daha yenilmez görünüyor. Akşamın başında taraftarlarına da güvence verdi: 'Size söylemiştim, mezara kadar yanınızdayım" sözleriyle bitirdi.

Le Monde: "Ankara'nın hakimi Erdoğan, üçüncü kez kazandı"

Le Monde gazetesi "Ankara'nın hakimi Erdoğan, üçüncü kez kazandı" manşetiyle, "2003 yılından bu yana iktidarda olan Türkiye Cumhurbaşkanı, Pazar günü yüzde 52,2 oyla ülkenin başına yeniden seçildi. Ankara'da, on binlerce taraftarın önünde, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu yuhalattı ve enflasyonla mücadele sözü verdi" yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Yenilmez" diye tanımlayan gazete, şu yorumu yaptı: "Yenilmez Erdoğan, 28 Mayıs Pazar günü üst üste üçüncü cumhurbaşkanlığı seçimini rakibi Kılıçdaroğlu'nun yüzde 47,8 oyuna karşı yüzde 52,2 oyla kazandı. 14 Mayıs'ta yapılan ilk tur oylamada yüzde 49,5 oyla önde çıktığı düşünülürse, bu şaşırtıcı olmayan sonuç, Türkiye'nin kontrolünü beş yıl daha elinde tutacağını gösteriyor. Sonuçların resmi olarak açıklanmasını beklemeden, tıpkı 2003 yılının bir bahar günü, 20 yıl 2 ay 2 hafta sonra, İstanbul'daki evinin önünde bir otobüsün üzerine çıkarak, coşkulu bir kalabalığın dalgalandırdığı kırmızı bayraklar denizinin önünde konuştu”

Ankara
Ankara

Muhalefetin beklediği sıçramayı yapamasa da önemli oranda oy aldığını belirten Le Monde, "Erdoğan'ın kaybeden rakibi, çok kısa bir konuşma yaparak 'ülkenin gerçek kahramanları olan gençlere ve kadınlara' teşekkür etti. Kemal Kılıçdaroğlu, kampanyanın ‘baskı, şiddet ve ahlak dışı yönleri’ nedeniyle gördüğü en kötü kampanyalardan biri olduğunu hatırlattıktan sonra, ‘ülkeye demokrasiyi geri getirmek’ için mücadeleye devam sözü verdi ve birdenbire ciddileşen bir tonda, 'Moralimizi yüksek tutalım ve dimdik ayakta kalalım' çağrısı yaptı" diye değerlendirdi.

Le Figaro: "Erdoğan 5 yıl daha Türkiye'nin hakimi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sonrası yaptığı konuşmayı analiz eden Le Figaro ise, "Çok hızlı bir şekilde üslup alevlendi, konuşma intikamcı ve ahlakçı bir hal aldı. Alkış tufanı içinde, ‘CHP, HDP ve diğerleri LGBT yanlısıdır. Ama LGBT'ler bize sızamaz. Yeniden doğacağız. Aile kutsaldır. Kadına şiddet yasaktır” diyor’. ‘Siz Batılılar bizim bittiğimizi düşündünüz. Yanılmayın, eskisinden bile daha güçlüyüz’ diye uyardı" analizine yer verdi.

Muhalefetin ise "buruk bir yenilgiye uğradığını" kaydeden Figaro, sonucun açıklanmasından hemen sonra yurtdışından tebrikler yağmaya başladığını belirterek, "Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın ardından Katar Emiri Şeyh Hamad Al Thani hızla Erdoğan'ı tebrik etti. Ardından Emmanuel Macron ve ardından Rusya ve Ukrayna cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Volodimir Zelenski" ifadelerine yer verdi.

Le Parisien gazetesi, "İlk kez yapılan ikinci turda Erdoğan yeniden seçildi" başlığıyla seçimleri verdi. Uluslararası haber kanalı France 24 ise, geniş yer verdiği seçim dosyasında, "Enflasyon, yeniden yapılanma, NATO, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncelikli projeleri" adlı bir analiz yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Pazar günü Türkiye'nin başına yeniden seçildiğini belirterek, "Reis masasında, enflasyonla mücadele, Türk Lira'sının değer kaybı, göç ve Suriye ile yakınlaşma, İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili gerginlik gibi pek çok dikenli konu bulacak" analizine yer verdi.

Uluslararası Fransız Radyosu RFI de "Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı zaferinden sonra Türkiye'nin efendisi olmaya devam ediyor" başlığı attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beş yıllığına yeniden seçildiğini ve pek çok projenin kendisini beklediğini yazdı.

İLGİLİ HABERLER

İmamoğlu’ndan değişim mesajı: “Aynı şeyleri yaparak asla farklı sonuç beklemeyeceğiz”   

Arzu Çakır