Avustralya'da Radyoaktif Kapsül Kayboldu

Avustralya’da ülkenin batısında bir bölgede, radyoaktif madde içeren bir minik bir kapsülün kaybolduğu açıklandı. Yetkililer radyoaktif madde konusunda uyarılarda bulundu

Avustralya'da Radyoaktif Kapsül Kayboldu

Avustralya’da ülkenin batısında bir bölgede, radyoaktif madde içeren bir minik bir kapsülün kaybolduğu açıklandı. Yetkililer radyoaktif madde konusunda uyarılarda bulundu.

Yangın ve Acil Durumlar Hizmetleri tarafından yapılan açıklamada, kaybolan kapsülün radyoaktif madde içerdiği ve Newman şehrinin kuzeyinden Perth şehrine götürülmesi esnasında kaybolduğu belirtildi.

Yetkililer kapsüldeki radyoaktif maddeye maruz kalınması halinde radyasyon yanığı ve benzeri rahatsızlıklar görülebileceği uyarısında bulundu.

Gümüş kapsülün sadece 6 mm’ye 8 mm boyutunda olması bulunmasını da zorlaştırıyor. Yetkililer, kapsülün transfer edildiği Büyük Kuzey Otoyolu’ndaki arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Otoyolu kullanan araç sahiplerine de özellikle araçlarının lastik aralarını kontrol etmeleri, kapsülün lastik arasına sıkışmış olabileceği uyarısında bulunuluyor. Kapsülü bulan kişi ya da kişilerin radyoaktif maddeye maruz kalmamak için acilen yetkililere haber vermesi isteniyor.