Bahçeli’den “Alevi” Çıkışı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında rekor izleme sayılarına ulaşan videosuyla “Alevi” olduğunu söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “iyi niyetli olmadığını” ileri sürerek, "Kılıçdaroğlu’nun etnik ve mezhep temelli kimlik siyaseti çok tehlikelidir" dedi

Bahçeli’den “Alevi” Çıkışı
29 Nisan 2023 - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Eskişehir'de seçmene seslendi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında rekor izleme sayılarına ulaşan videosuyla “Alevi” olduğunu söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “iyi niyetli olmadığını” söyledi.

Türkiye’nin önemli Alevi yerleşimlerinden Eskişehir’de partisinin düzenlediği mitingde konuşan Bahçeli, “Alevi olduğunu söylemesini hakkı görürüz. Ancak bugüne kadar niye konuşmadığını, 14 Mayıs’a yaklaşırken neden bu açıklamaya gerek duyduğunu da kararlılıkla sorarız. Herkesin etnik kökeni, mezhebi, yöresi, anasının dili muteber ve muhteremdir fakat mezhepçiliği, etnikçiliği milletimiz ve ülkemiz için korkunç bir tehdit olarak görürüz. Etnik ve mezhep istismarı yapanların iyi niyetli olmadığını gayet iyi biliriz. Kılıçdaroğlu’nun etnik ve mezhep temelli kimlik siyaseti çok tehlikelidir. Sonu uçurum olan bu yoldan derhal dönmelidir” dedi.

29 Nisan 2023 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
İLGİLİ HABERLER

Erdoğan İzmir’de CHP ve Millet İttifakı’nı Eleştirdi

“Cemevi gerçeği kabul edilmeli”

“Biz Hüseyni ahlakla bezenmiş kutlu bir hareketiz, Yezid’le kazanmaktansa Hüseyin’le şehadete de talip oluruz” sözleriyle yüzyıllardır Kerbala hadisesinin matemini tutan Alevilerle gönül birlikteliği içinde olduğunu vurgulayan MHP lideri, on yıllardır cemevlerinin ibadethane statüsüne kazandırma mücadelesi yürüten Aleviler’in yanında olduğunu belirtti.

Bahçeli, “Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimiz bizim canımız, can beraberimizdir. Ne ayrımız vardır ne de gayrımız vardır. Cami ne kadar bizimse cemevi de o kadar bizimdir. Saz bizim söz bizimdir, cem bizim semah bizimdir. Mezhepçilik fitnesini yayanlar, bizim gibi inanmayan bozgunculardır. Cemevi gerçeği, siyasi kaygılardan uzak, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilmelidir. Şayet Alevi kardeşlerimiz cemevini ibadethane görüyorlarsa, ki öyledir, bize düşen sadece buna saygı duymak ve peşin hükümlerin ambargosundan kurtularak yapıcı ve destekleyici bir tavır almaktır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

TIME'dan Kılıçdaroğlu Profili: “Erdoğan’ı Mağlup Edebilecek Adam”

“Anayasa Mahkemesi Başkanı, Zillet İttifakı’nın yüksek yargıya yuvalanmış hastalıklı koludur”

Bahçeli, öğle saatlerinde Kütahya’da konuştuğu mitingde ise 25 Nisan’da Anayasa Mahkemesi’nin 61. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada “Demokratik Cumhuriyet’in geleceği hukuksal ve siyasal düzlemde kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve bu kapsamda yargı bağımsızlığının tam manasıyla hayata geçirilmesine bağlıdır” diyen Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef aldı.

Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın dilinin altında eveleyip gevelediği asıl düşüncesi, asıl maksadı nelerden ibarettir? PKK’dan HDP ve CHP’ye kadar zillet ve ihanet cephesine selam verdiğini uzaktan bakınca anlamayacak kadar saf mı duruyoruz? ‘Demokratik Cumhuriyet’ kavramını kullananların kim olduğunu biliyor ve bu odakları tanıyoruz. Kafası zehirlenmiş Anayasa Mahkemesi Başkanı’na hatırlatırım ki; Türkiye’de kuvvetler ayrımı netleşmiş, aralarındaki sınır çizgileri kalınlaştırılmıştır. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zillet İttifakı’nın yüksek yargıya yuvalanmış hastalıklı koludur. Bunu reddediyoruz” dedi.

“HDP’nin kapatma davasını sekteye uğratan AYM Başkanı ve üyeleri şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır”

Anayasa Mahkemesi’nin oy çokluğuyla HDP’ye Hazine yardımı blokajını kaldırmasını da sert sözlerle tenkit eden MHP Genel Başkanı, yüksek mahkemenin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Bahçeli, “Kapatılma davası yılan hikayesine dönen HDP’ye hazine yardımının yapılmasını sağlayarak, milletimizin ödediği vergilerin Kandil’e gönderilmesine vize vermiştir. Bu rezalettir. Bu ihanettir. Bu aynı zamanda cinayettir. Eninde sonunda muhatapları Türk milletine hesap verecektir. Bunda kaçış yoktur, kurtuluş yoktur. Teröre yardım ve yataklık suçu somut delillerle belgelendirilen HDP’nin devam edegelen kapatma davasını sekteye uğratan Anayasa Mahkemesi Başkanı ve malum üyeleri şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Terörle mücadelede muazzam fedakarlıklar sergileyen kahramanlarımızın hakkı yenmekte, hukuku çiğnenmektedir. Bölücülüğün odağı HDP’nin kapatılması demokrasi onuru, hukuk namusudur. Bu ihanet yuvasının kapatılmasını aylardır sürüncemede bırakanları Türk milleti vakti saati geldiğinde mutlaka kapatacaktır” diye konuştu.

İlgili Haber
Berlin'de Seçim Heyecanı