Erdoğan İzmir’de CHP ve Millet İttifakı’nı Eleştirdi

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kalesi olarak bilinen İzmir’de Millet İttifakı’nı, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi eleştirdi. Erdoğan, Gündoğdu Meydanı’ndaki konuşmasına yaklaşık 2,5 saat gecikmeyle başladı

Erdoğan İzmir’de CHP ve Millet İttifakı’nı Eleştirdi

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kalesi olarak bilinen İzmir’den Millet İttifakı’nı, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi eleştirdi.

Erdoğan’ın İzmirliler ile Gündoğdu Meydanı’nda saat 15.00’te buluşacağı açıklanmıştı. Erdoğan, konuşmasına yaklaşık 2,5 saat gecikmeyle başladı. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, miting öncesinde birçok yolu trafiğe kapadı.”

“Bunlar esrar, eroin kaçakçısı”

Erdoğan, “terör örgütünün uzantısı” olarak tanımladığı Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile görüştüğü için Kılıçdaroğlu’na yüklenerek "Kandil'in parlamentodaki temsilcileriyle, parlamentoda içinde kapalı kapılar ardında Bay Bay Kemal acaba ne görüştü, şunu bir açıklasana" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’ye 300 milyar dolar getireceği yönündeki açıklamasını eleştiren Erdoğan, “Tefecilerden 300 milyar dolar buldum, hemen getireceğim diyor. Yalanlarından bıktık, bulduysan al getir. Sen getirdin de biz getirme mi dedik. Vereceksen Merkez Bankası’na ver, istiyorsan diğer bankalara var. Ama yalan söyleme. Çünkü bunlar esrar, eroin kaçakçısı” diye konuştu.

29 Nisan 2023 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'de seçmenlerle buluştu
29 Nisan 2023 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'de seçmenlerle buluştu

“Siz ne ayaksınız?”

Millet İttifakı’nı da hedef alan Erdoğan şunları söyledi: “Bay Bay Kemal, bulduğu herkese bir yardımcılık hediye etti. Böyle devlet yönetilir mi? Onları yanına almak suretiyle zannediyor ki işi bitireceğim. Bu millet, bu muhteşem katılım sana ‘Yürü Kemal’ demeyecek. Böyle masa olur mu? Kumar masası dedikleri rulet masası çıktı, ha bire dönüyor. Nerede duracağı belli değil. Böylesine çarpık çurpuk masa olur mu? Buradan İzmir'den, tam anlayacakları dilden soruyorum: Siz ne ayaksınız? Ama milletim 14 Mayıs'ta buna verecek cevabı.”

“14 Mayıs’ta bunlara gereken dersi vermeliyiz”

Erdoğan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kastederek, “Bay bay Kemal, Selo'yu cezaevinden çıkaracakmış. Benim 51 tane Kürt kardeşimi Diyarbakır'da oradaki vatandaşları sokağa döküp ölümüne sebep olmuştur. Hatta bebek katili Apo'yu da çıkaracakmış. Öyleyse 14 Mayıs’ta bunlara gereken dersi vermeliyiz” ifadesini kullandı.

Şimdiye kadar verdikleri her sözü tuttuklarını iddia eden Erdoğan, “Eksiklerimiz, kusurlarımız vardır, olabilir, insanız. Ama hiçbir zaman söyleyip de yapmadığımız yoktur. Bu ülkeyi nereden nereye getirdiğimizi elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir. 14 Mayıs'ta bunlara gereken dersi vermemiz lazım. Yatırımların yarım kalmaması, kendinizin ve evlatlarınızın geleceğinin tehlikeye girmemesi için sizlerden 14 Mayıs'ta kararınızı çok iyi düşünerek vermenizi istiyorum” dedi.

Muhalefete “terörle iş birliği” suçlaması

Erdoğan’dan önce kalabalığa seslenen diğer isimler de muhalefeti terörle iş birliği içinde gösteren ifadeler kullandı. AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “14 Mayıs bölücüler ile, PKK ile FETÖCÜ'ler ile iş birliği yapanlara karşı hesap sorma günüdür” derken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Bu şehir PKK'ya da FETÖ'ye de yol veremeyecektir” ifadesini kullandı.

AKP listesinden milletvekili adayı olan Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal da “Atatürk'ün kurduğu partiden önce Atatürkçüleri temizleyenler, şimdi teröristlerin talimatı ile Atatürk'ün ve şehitlerimizin bize emaneti olan cumhuriyetle hesaplaşma peşindeler” iddiasında bulundu.

AKP İzmir İl Bakanı Bilal Saygılı ise, “Bu seçim Türkiye'nin öz evlatları ile Türkiye'ye göz koyanların seçimi” diye konuştu.

Oğulcan Bakiler

Oğulcan Bakiler