Berlin'de Seçim Heyecanı

27 Nisan'da Almanya'da başlayacak seçimler 9 Mayısta sandıkların kapanması ile sona erecek.

Berlin'de Seçim Heyecanı
Akparti SKM Berlin
Berlin'de Seçim Heyecanı
Berlin'de Seçim Heyecanı
Berlin'de Seçim Heyecanı

Berlin-

14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi için yurtdışında oy verme heyecanı 27 Nisan’da başlayacak. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyondan fazla seçmen gümrük kapılarında, bulundukları ülkelerdeki başkonsolosluklarda veya oy kullanma merkezlerinde 9 Mayıs’a kadar oy verebilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise oy verme işlemi 20 Mayıs’ta başlayacak, 24 Mayıs’ta son bulacak. Bu durumda da gümrük kapılarındaki sandıklar 28 Mayıs’a kadar oy işlemi için açık kalacak. Seçim sürecinde gümrüklerde 24 saat boyunca oy kullanılabilecek.

1,5 milyona yakın seçmenin bulunduğu Almanya’da oy verme işleminin 13 başkonsolosluk bölgesinde yapılması bekleniyor. Yaklaşan seçim süreciyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ancak başkonsoloslukların bulunmadığı 13 farklı bölgede de birer sandık açmak için girişimlerin devam ettiğini, Alman makamlarının izin vermesi durumunda toplam 26 sandık bölgesinde oy kullanılabileceğini duyurdu.

Bu bağlamda Berlin'de  Partilerin çalışmaları sokaklara yansırken özellikle Akparti Seçim Koordinasyon merkezi  seçmenlere bilgilendirme ve partilerine oy istemeyi yüzyüze ikili görüşmelerle yapıldı.

Akparti Berlin  kadınkolları  başında bulunan Hümeyra Çiftçi ,medya.berlin'e verdiği yazılı açıklamada ''AK Parti Berlin Seçim Koordinasyon Merkezi Berlin Bölge Başkanlığı ve özelinde Kadın Kolları Başkanlığı olarak 14 Mayıs seçimlerinde en demokratik hakkımız olan oy kullanımını ve yurtdışından seçimlere genel katılımı yükseltmektir. Bu seçimler Ülkemiz ve bizler için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği Türkiye Yüzyılı vizyonunu gerçekleştirme ve ülkemizin yarınlarını garanti altına alma mücadelesidir. Bu seçimlerde çocuklarımızın ve torunlarımızın yaşayacağı Türkiye’yi oylayacağız. Hedefimiz Berlin’de kayıtlı olan yaklaşık 140 bin seçmenimizin her birine ulaşmak ve sandığa gitmelerini sağlamak. Kadın Kolları olarak ana faaliyetlerimiz seçim bilgilendirme broşürlerimizi ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza yönelik vaadlerini her semtte temsilcilerimiz vasıtasıyla ev ve esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşlarımıza ulaştırmak. Daha önceki seçimlerde uyguladığımız gönüllü seçmen ulaştırma çalışmalarımız 27 Nisan itibariyle başlatıyoruz. Yaşlı, hasta ve kendi imkanlarıyla sandığa gidemeyen seçmenimizi evinden alıp, oy kullandırıp tekrar evine geri bırakıyoruz. 

Son seçimlerde Berlin’de seçimlere katılım oranı 40% gümrüklerde kullanılan oylarla birlikte 50% civarındaydı, bu seçimlerde en azından katılımı %65 ‘e çıkarmayı hedefliyoruz ve buna yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. 27 Nisan - 9 Mayıs 2023 arasında tüm seçmenlerimize  saat 9:00- 21:00 arası , hafta sonları dahil T.C. Berlin Başkonsolosluğumuzda kurulacak sandıklarda mutlaka oy haklarını kullanmalarını bekliyoruz.''dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı kapsamında hazırlanan “Türkiye Yüzyılı” gazetesi, Almanya’nın başkenti Berlin’de vatandaşlara dağıtıldı.

Yurtdışından en çok aday AK Parti’den yer aldı

14 Mayıs seçimleri için partilerin dün Yüksek Seçim Kurulu tarafından onaylanarak kesinleşen listelerde en çok aday AK Parti’den yer aldı. Halihazırda İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu Başkanı olan Zafer Sırakaya, yeniden İstanbul 2. Bölge 7. sıradan aday gösterildi. Sırakaya milletvekili seçilmeden önce AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UİD) başkanlığını yapmıştı.

AK Parti Almanya temsilcisi Meryem Göka, Konya'ya 4. sıra adayı oldu. Daha önce Milli Görüş Almanya (IGMG) Genel Sekreteri olan Oğuz Üçüncü, AK Parti İstanbul 3. Bölge 7. sıra adayı gösterildi.

Uzun yıllar IGMG Genel Başkanlığı’nı yürüten Ali Yüksel, Yeniden Refah Partisi'nden Konya'da liste başı adayı olarak göze çarptı. Almanya’da bulunduğu sürede Milli Görüş çizgisinde yer alan DEVA Partisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İstanbul 3. Bölge 6. sıra adayı oldu. Almanya Aleviler Birliği Federasyonu’nun (AABF) eski başkanı Turgut Öker, HDP’nn İstanbul 1. Bölge 4. Sıra adayı olarak gösterildi. MHP ise, Cemal Çetin'i yeniden İstanbul 2. Bölge’de 2. sıradan aday gösterdi. CHP’nin aday göstermemesi ise dikkat çekti.