Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları

Akparti'nin Almanya'dan bu sene Milletvekili aday listelerine seçtiği isimleri sizler için araştırdık.

Almanya'dan Listelerde Yer Alan Milletvekil Adayları
Zafer Sırakaya Foto:İnternet

Almanya-

Parlamentoda 285 milletvekili bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Meclis Grubu’nda ciddi bir yenilenmeyle 14 Mayıs Seçimleri’ne katılacak.

İktidar partisinin listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim eden AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Mevcut milletvekillerimizden 42’si üç döneme takıldığı için, dokuz arkadaşımız aralıklı da olsa üç dönem yaptığı için, dört arkadaşımız dört dönem aralıklı da olsa yaptığı için, on arkadaşımız da yine aralıklı da olsa beş dönem yaptığı için listelerde yer almadı. Yani 65 milletvekili arkadaşımız için 3 dönem kuralını, tüzüğümüzdeki kuralı da genişleterek bu sefer uygulamış olduk” açıklamasında bulunmuştu.

Zafer Sırakaya Kimdir?

 Uzun yıllar Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Koordinatörlüğü yapan Zafer Sırakaya 1974 yılında Almanya’nın Herne şehrinde doğdu.

İlkokulu Almanya’da bitirdikten sonra, Bursa’da İmam Hatip Lisesi Orta Okulu’nu ve ardından Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni tamamladı. 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Londra University of Wales İşletme Yönetimi bölümünde yüksek lisans yaptı.

2004 – 2014 yılları arasında kurucu üyesi olduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Koordinatörlüğü, Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Ekonomi İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı. MÜSİAD Kuzey-Ren Vestfalya Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Türk Alman Liberaller Birliği Başkan Yardımcılığı, Almanya Divanı Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2014 – 2016 yılları arasında AK Parti Brüksel Temsilciliği’nde başkanlık görevi yaptı. 2015 yılından itibaren Avrupa Parlamentosu’nda AK Parti’nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler İttifakı’nın (AECR) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı vazifelerinde bulundu.

2016 – 2018 yılları arasında da UETD Genel Başkanı olarak görev yaptı.

24 Haziran 2018’de 27. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

21 Eylül 2018’den itibaren AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.

Zafer Sırakaya aynı zamanda 10 Ekim 2019 tarihinde kurulan TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu`na 16 Ekim 2019 tarihinde başkan olarak seçilmiş bu görevini de halen TBMM`de aktif olarak yürütmektedir.

Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Zafer Sırakaya evli ve 3 çocuk babasıdır.

Resmi Twitter sayfasından yaptığı açıklamada Zafer Sırakaya'' Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle aday gösterildiğimiz göz bebeğimiz Aziz İstanbul , Türkiye’miz ve yurtdışı Türkler için durmak yok çalışmaya devam '' dedi.