Belediye Başkan Adayı İle Konuştuk

Berlin-

2018'de Franziska Giffey'ın(SPD)belediye başkanlığından Aile ve Gençlik Bakanı olması ile belediye meclisi oyları ile başkan olan Martin Hikel ,bu sefer seçmenin karşısına çıkıyor.

Medya.berlin 'e verdiği röportaj'da ,Martin Hikel 3 sene önce başladığı hizmetleri devam ettirmek istediğini anlatırken, konuşmasında şimdiye kadar yaptığı çalışmalara değindi. Özellikle eğitim alanında büyük yatırımlar yaptığını söyleyen Hikel, bu konuda seçilirse özellikle çalışmalarını yoğunlaştıracağını söyledi. Martin Hikel'in değindiği konular arasında Almanya'daki ırkçılığa karşı yapılması gerekenleri anlattı.

AFD gibi partilerin demokratik parti olmadığını dile getirdi. Martin Hikel konuşmasını Neukölln'deki çöp sorununa getirecek çözümleri ,güvenlikle alakalı çalışmalarını anlattı.

Sorduğumuz soru üzerine sokak inşaatlarının kesin bitme tarihini veremeyeceğini ama 2024 'e kadar süreceğini tahminen bu çalışmaların devam edeceğini ,100 yıllık metroların, su kanallarında yenilenmesi çalışmaları uzattığını söyledi. Ayrıca Rudow hattının yeni havalimanına kadar muhakkak uzatacaklarını , bunun olması gerektiğini ekledi.

Tarihi alış veriş merkezi Karstadt tekrar canlandırılması için tekrar yeni inşasının yapılması gerektiğini bundan yana olduğunu söyledi. Türkçe derslerin kaldırılması hakkında ise bunun kendileri tarafından Almanya'da yetişmiş öğretmenler tarfından verileceğini ve türkçenin seçmeli yabancı dil olarak okullarda verilmesini düşündüklerini ekledi.