"Biz her gün yaşıyoruz,15 Temmuz'u"

15 Temmuz 2016 darbe girişimi üzerinden 7 yıl geçti .O gecenin kahramanlarından Gazi Servet Başaran ile konuştuk.

"Biz her gün yaşıyoruz,15 Temmuz'u"
15 Temmuz Gazisi Servet Başaran
"Biz her gün yaşıyoruz,15 Temmuz'u"

İstanbul-

15 Temmuz Darbe Girişimi veya 2016 Türkiye Askerî Darbe Teşebbüsü, darbecilerin verdiği isimle Harekât Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri  bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından Türkiye'de yaşanan askerî darbe girişimi.15 Temmuz gecesi  sokağa çıkan sivil vatandaşların  sabaha kadar süren direnişle 15 Temmuz öncesi ''paralel devlet'' 15 Temmuz sonrası FETÖ/PDY''Fetullahcı Terör Örgütü'' ve  ''Pararel devlet yapılanması'' olarak Türkiye'de yaşanan darbeler tarihine adını yazdırmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sokağa çağırılan sivil vatandaşları insiyatif alarak Fetö mensubu asker kıyafetli  şahıslara ve darbe girişimine karşı canlarını ortaya koyarak karşı durmuştu.


15 Temmuz gecesi Gazi Süleyman Yücel'in Kamerasından Gazi Servet Başarının vurulma görüntüleri

16 Temmuz sabahı, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin düzenlediği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler(Fetö) silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker(Fetö) olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1.491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8.036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dâhil olmak üzere, toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

O gece canını vatanı için ortaya koyarak  fetö darbe kalkışmasına karşı  duran kahramanlardan  Servet Başaran ile medya.berlin olarak Fetö/PDY darbe girişiminin 7'inci yılında o gün yaşadıklarını  sorduk.
Servet Başaran ,1'in Boğaz köprüsü üzerinde açılan ateş sonuçu elinde yaralanmıştı.

Gazi Servet Başaran bize o geceyi sorularımıza verdiği cevaplarla  tekrar yaşadı.

Medya.Berlin : 15 Temmuz gecesi  nerdeydin ? Darbe girişimini nasıl duydun ?

Servet  Başaran : mevsim yaz'dı arkadaşlarla yatsı namazı sonrası arkadaşlarla  hasbel sohbet muhabbet derken,bu abilerin arasında olan kardeşlerden  vardı içimizde, yani burası İstanbul Ümraniye .Çok ciddi anlamda onların yapı merkeziydi burası , Arkadaşla sohbet ederken Ali Han bize  televizyonlarda darbe girişimini duymuş ve genelge yayınlanmış dedi.Bizde ilk olarak ilçe emniyet müdürlüğü önüne gittik.Oranın emniyet müdürü fetö'den alındı daha sonra .

Medya.Berlin: Tam olarak nerde vuruldun?

Servet Başaran: Abdestim vardı. Başıma sarığımı  sararak yanımda şehit olan arkadaşımla köprüye gittik. Tam köprü önünde gişelerin önünde kameraların tam altında zaten vurulma görüntüleride orda belli oluyor.Bize yaklaşmayın dediklerinde biz zaten yaklaşmamıştık. Arkam dönüktü benim ,önümü döndüğümde anda  vuruldum zaten . Heryanımdan mermiler geçiyordu.Yani yapabileceğimiz çok bir şey yoktu.Ben sıkmayacaklarını düşünmüştüm ama hiç acımadılar

Medya.Berlin: Bugün aynı şey olsa ne yapardın ?

Servet Başaran: Allahın izniyle yine çıkarım hep söyledim hep söylüyorum hiçbir zamanda gocunmam .Biz nizami alem ülkücüsü  yetiştik ,Alperenler de. yine aynı şekilde ülkü ocaklarında piştik. Yani yakın tarihimizde bilen gençlerdeniz yakın darbeleri Ihtilalleri biliyoruz ,70’ler 80’ler.
Onların sistemi hep aynıydı. bize Allahın gücü kuvveti lazımdı işte o gece de Allah bize güç kuvvet verdi. Biz ,vatana islama hizmet ettik.Ne zaman böyle bir şey olsa yine çıkarım.

Medya.Berlin: Tedavi sürecin nasıl devam ediyor?

Servet Başaran: 2016 'da 15 Temmuz gecesi yaralanmam sonrası 2023'e kadar, şu ana kadar tedavim sürüyor.Elimden 39 kez açık kapalı ameliyatlar oldum.Önümde büyük bir ameliyatım var. 40'ıncı  ameliyata haftaya gireceğim.Allah'ın izniyle ,elimin kesilme kararı alındı.Yani ben Elhamdurillah alıştım diyim ama ,biz hergün yaşıyoruz 15 Temmuz'u. İnsanlarımız aziz milletimiz bunları ,yaşananları unutmasın!

12.07.2023 ,Gazi Servet Başaran ile yaptığımız son telefon görüşmemizde elinde ağrılarının arttığını ve  yakın zamanda ameliyata girmek için randevu aldığını söyledi.

İlgili Haber(Arşiv)
15 Temmuz gecesi Berlin'de neler yaşandı?