Çiftçiler traktörleriyle Paris’e indi: 66 gözaltı

Fransa’daki eylemlerine devam eden çiftçiler Paris’te trafiği engelledi. Kırsal Koordinasyon sendikası üyesi yaklaşık 150 çiftçi, Champs-Elysees Caddesi’nin başındaki sembolik Zafer Takı’nı saman balyaları ve traktörleriyle çevreleyerek eylem yaptı

Çiftçiler traktörleriyle Paris’e indi: 66 gözaltı
Başkent Paris’te Tarım Fuarı devam ederken, yaklaşık 150 kadar çiftçi, bu sabah başlattığı eylemde, araçlarla getirdikleri saman balyalarını Fransa’nın sembolik Zafer Takı'nın önüne bıraktı.

Fransa’da çiftçilerin protestosu devam ediyor. Fransız Hükümeti’nin kabul ettiği çok sayıda tedbir ve yatıştırma önlemi, eylemleri sonlandırmak için yeterli olmadı.

Kırsal Koordinasyon (Coordination Rurale- CR) üyesi çiftçiler, Paris'te Champs-Elysees Caddesi’nin başlangıcındaki Arc de Triomphe (Zafer Takı) çevresinde saman balyaları ve traktörlerle trafiği kapattı. Eyleme müdahale eden polis, 66 kişiyi gözaltına aldı.

Başkent Paris’te Tarım Fuarı devam ederken, yaklaşık 150 kadar çiftçi, bu sabah saat 04.00’te başlattığı eylemde, araçlarla getirdikleri saman balyalarını Fransa’nın sembolik Zafer Takı'nın önüne bıraktı.

Saatler 06.00’yı gösterdiğinde saman balyalarına traktörler eşlik etti. Yaklaşık 10 kadar traktör, meydanın çıkış yollarından Avenue Marceau'nun köşesine park etti.

Sendika bayrakları ile Zafer Takı önünde toplanan çiftçiler, Fransa Milli Marşı’nı okuyarak, hükümetin tarım politikalarını protesto etti. Ünlü caddenin üst kısmında trafik kısa süreliğine kesildi.

Yaklaşık 150 çiftçi, Champs-Elysees Caddesi’nin başındaki sembolik Zafer Takı’nı saman balyaları ve traktörleriyle çevreleyerek eylem yaptı.
Yaklaşık 150 çiftçi, Champs-Elysees Caddesi’nin başındaki sembolik Zafer Takı’nı saman balyaları ve traktörleriyle çevreleyerek eylem yaptı.

Barışçıl eylem yapma haklarını kullandıklarını dile getiren Kırsal Koordinasyon Sendikası, çiftçilere eylemlerini Paris’te birleştirme ve “mali sıkıntı içindeki çiftliklerin yüzde 45'ini kurtarmak için hızlı eylem” çağrısında bulundu.

Çiftçiler “her iki günde bir çiftçinin intihar ettiği” ülkede uygulanan tarım politikalarını eleştirerek, ölen çiftçilerin anısına Arc de Triomph’a çelenk koydu; hükümetin haftalardır süren eylemlere rağmen çiftçileri hâlâ dinlemediğinden şikâyet etti.

Olay yerine gelen polis, trafiği aksatan çiftçilere müdahale ederek, aralarında ülkenin en büyük ikinci çiftçi sendikası Kırsal Koordinasyon’un (Sarı Bereliler) kurucu isimlerinden Patrick Legras’ın da bulunduğu 66 kişiyi göz altına aldı.

Saatler sabah 08.00’i gösterdiğinde, çiftçiler alandan uzaklaştırıldı ve polis arabaları, Arc de Triomphe'un etrafında güvenlik çemberi aldı. Meydanda sükûnet hakim olduktan sonra, Paris Belediyesi çalışanları temizliğe başladı.

Sarı Yelekliler ve Sarı Bereliler

“Sarı Bereliler” diye de anılan Kırsal Koordinasyon sendikasına mensup çiftçilerin seçtiği eylem alanı, Fransa’da 2018’da başlayan ve yaklaşık iki yıl süren Sarı Yelekliler hareketinin de sembolik mekânı olmuştu.

24 Şubat’ta açılışı yapılan Paris Tarım Fuarı, bu hafta sonu kapılarını kapatıyor. Kırsal Koordinasyon, köylü öfkesinin şiddetli sesi olarak biliniyor.

Ülkenin en büyük çiftçi federasyonu FNSEA’dan, 1991'de yaşanan ayrılık nedeniyle kopan Kırsal Koordinasyon, serbest ticaret anlaşmalarını sert eleştiren ve güçlü eylemlerle sesini duyuran aşırı sağa yakın bir sendika.

Eylemleri 10’uncu gününe giren çiftçiler başkent Paris’in ana arterleri olan 4 büyük otoyolunu tıkama eylemlerine başladı.
İLGİLİ HABERLER

Fransa’da çiftçiler Paris kapısında: Hem hükümete hem AB’ye öfke var

Arzu Çakır

İlgili Haberler
Almanyada grev dalgası