Apple iPhone 12’leri güncellemeyi kabul etti

Fransa’nın "dalga emisyonu seviyesinin Avrupa standartlarına uymadığının" tespit edilmesi üzerine iPhone 12'nin satışlarını durdurma kararının ardından, Apple firması bugün "Avrupa standartlarına uyacak biçimde telefonlara güncelleme yapmayı kabul ettiğini" açıkladı

Apple iPhone 12’leri güncellemeyi kabul etti
Apple'ın iPhone 12 model cep telefonu

PARİS - Fransa’nın "dalga emisyonu seviyesinin Avrupa standartlarına uymadığının" tespit edilmesi üzerine iPhone 12'nin satışlarını durdurma kararının ardından, Apple firması bugün "Avrupa standartlarına uyacak biçimde telefonlara güncelleme yapmayı kabul ettiğini" açıkladı.

Fransız Dijital İşler Bakanı Jean-Noel Barrot, Apple'ın iPhone 12 modellerini güncellemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Bakan Jean-Noel Barrot, "Tartışmaların ardından ve ANFR (Ulusal Frekans Ajansı) tarafından talep edilmesi üzerine, üretici Apple bana önümüzdeki günlerde iPhone 12 için bir güncelleme uygulayacağına dair güvence verdi" dedi.

Apple’dan yapılan açıklamada ise, "Fransız kullanıcılar için, Fransız düzenleyici otoriteler tarafından kullanılan protokolü yansıtacak bir yazılım güncellemesi yayınlayacağız. iPhone 12'nin Fransa'da satışa devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz" denildi.

İnsan sağlığına zararlı yüksek dalga seviyesi

Fransız Ulusal Frekans Ajansı'nın (ANFR) 2020’de piyasaya sürülen iPhone 12'nin kriterlerin ötesinde çok yüksek dalgalar yaydığını tespit ettiğini ve iPhone 12’den yayılan ve insan vücudu tarafından emilen elektromanyetik dalgaların sınır değerlerinin, "özgül emilim oranının (DAS)", ötesinde olduğunu belirterek, Apple'a bu arızayı hızlı bir şekilde gidermek için mevcut tüm araçları uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatmıştı.

ANFR, Apple’ın bunu yapmaması durumunda hali hazırda satılmış olan örneklerini de geri çağırmasını isteyecekleri uyarısı yapmıştı.

Dijital ve Telekomünikasyondan Sorumlu Bakan Barrot da, sağlığa zararlı olabilecek çok fazla dalga yaymakla eleştirilen iPhone 12'nin satışının geçici olarak yasaklandığını açıklamış, "Apple’a basit bir yazılım güncellemesiyle bu sorunu aşması için 15 gün süre verdiklerini " duyurmuştu.

Apple'ın iPhone 12 modeli telefonu
İLGİLİ HABERLER

Fransa'da iPhone 12'nin satışı yasaklandı


AB’den "tüm üyelerde uygularız" uyarısı

Teknik olarak, 2020'nin sonundan bu yana pazarlanan iPhone 12, telefon elde tutulduğunda insan vücudu tarafından emilebilecek enerjiye karşılık gelen yasal sınır değerini kilogram başına 1,74 watt (w/kg) aşıyor.

Bu sorunun giderilmesi için şirketten yazılımlarını güncellemesini isteyen Fransız Bakan Barrot, şirket bunu yapmayı reddederse, daha da ileri gitmeye ve ürünü piyasadan geri çekme ve yasağı AB genelinde uygulamakla şirketi tehdit etmişti.

Avrupa Komisyonu sözcülüğü de dün, yasağın tüm Avrupa'ya uygulanabileceğine dair açıklama yaptı.

Fransa’nın yasaklama kararına, Brüksel ve bazı AB başkentlerinden gelen benzer açıklamalar da eklenince Apple firması, iPhone 12 modelinde için istenen güncellemeleri yapacağını açıkladı.

Çin’de kamu personelinin iPhone kullanmasının yasaklanması ABD şirketlerinin Çin’le yaşanan gerilimden etkileneceğine ilişkin kaygıları arttırdı. Pekin’in iPhone yasağı Apple’ın hisselerinde düşüşe yol açtı.
İLGİLİ HABERLER

Çin kamu personeline iPhone yasağı getirdi, Apple hisseleri düştü