Çin kamu personeline iPhone yasağı getirdi, Apple hisseleri düştü

Çin’de kamu personelinin iPhone kullanmasının yasaklanması ABD şirketlerinin Çin’le yaşanan gerilimden etkileneceğine ilişkin kaygıları arttırdı. Pekin’in iPhone yasağı Apple’ın hisselerinde düşüşe yol açtı. Çin teknoloji şirketi Huawei ise yerli çipli yeni akıllı telefonu piyasaya sürdü

Çin kamu personeline iPhone yasağı getirdi, Apple hisseleri düştü
Çin’de kamu personelinin iPhone kullanmasının yasaklanması ABD şirketlerinin Çin’le yaşanan gerilimden etkileneceğine ilişkin kaygıları arttırdı. Pekin’in iPhone yasağı Apple’ın hisselerinde düşüşe yol açtı.

Çin’de kamu personelinin iPhone kullanmasının yasaklanması ABD şirketlerinin Çin’le yaşanan gerilimden etkileneceğine ilişkin kaygıları arttırdı. Pekin’in iPhone yasağı Apple’ın hisselerinde düşüşe yol açtı.

Pekin’in bazı hükümet dairelerinde personelin işte Apple telefonlarını kullanmamaları talimatını vermesinin ardından Apple hisseleri Perşembe günü Kasım ayından bu yana iki gün üst üste en büyük kaybı yaşadı.

Wall Street analistleri Pekin’den gelen bu adımın Çin hükümetiyle iyi bir ilişkiye sahip olan ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde büyük bir varlığa sahip olan bir şirketin bile ABD ve Çin arasında artan gerilimden muaf olmadığını gösterdiği görüşünde.

ABD-Çin arasındaki gerilim Washington’un Çin’in çip teknolojisi dahil önemli teknolojilere erişimini kısıtlamaya ve Pekin’in de Amerikan teknolojisine bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde daha da arttı.

Huawei’den yerli çiple yeni akıllı telefon

ABD’nin yaptırım uyguladığı Çin’in teknoloji şirketi Huawei geçen hafta Mate 60 Pro akıllı telefonu piyasaya sürmüştü.

Yeni cihaz Çinli çip üreticisi SMIC 0981 tarafından üretilen gelişmiş çiple çalışıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı dün ticaret kısıtlamalarını ihlal etmesi olası çipin özellikleri ve yapısına ilişkin daha fazla bilgi almaya çalıştıklarını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Air Force One uçağında ABD hükümetinin Huawei çipiyle ilgili daha fazla bilgi almaya çalıştığını söyledi.

Sullivan, “Bu konuya dikkatli bir şekilde bakmak, ortaklarımızla istişarede bulunmak ve daha net bir tablo görmek istiyoruz. Ondan sonra da ona göre karar alacağız” dedi.

Çin: “Yasalarımıza uydukları sürece her ülkenin ürün ve hizmetlerine açığız

Çin Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada Çin yasaları ve kurallarına uydukları sürece her ülkenin ürün ve hizmetlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

ABD’nin uyguladığı yaptırımlar Huawei’in çip üretimi araçlarına erişimini azaltmış ve bu durum Apple’ın Çin’de piyasadaki payını bir miktar arttırmıştı.

Uzmanlar Huawei’in kendi çipini üretmiş ve sağlam bir tedarik imkanına sahip olması durumunda şirketin piyasadaki payını yeniden arttırabileceği görüşünde.

ABD Kongresi’nde her iki siyasi partiden temsilciler Çin’in ürünlerinin oluşturduğu iddia edilen ulusal güvenlik riskleri konusunda endişelerini dile getiriyor ve Biden yönetimine Çin konusunda daha sert bir tutum takınılması çağrısında bulunuyor.

Apple’ın gelirinin beşte biri Çin’den

Çin ABD’nin teknoloji şirketi Apple için önemli bir pazar.

Apple gelirlerinin beşte birini bu ülkeden elde ediyor.

Önümüzdeki hafta İPhone 15 ve yeni seri Apple saatleri tanıtması beklenen Apple’ın yeni ürünler sebebiyle talep artışıyla da karşı karşıya kalabileceği de belirtiliyor.